"6" Aan het einde van de schaatsbanen lag reeds een eilandje, de zogenaamde 'VisheuveP. Hier was men reeds veel eerder begonnen met het uitbaggeren van een deel van het moeras voor de aanleg van een visvijver. Op het eilandje had men een schuilhutje gebouwd, waar men beschut was tegen regen en even kon rusten bij de meegenomen koffie of thee. Het schoonhouden van de ontstane waterplas was een regelmatig terugkerend karwei, om het snel oprukkende riet terug te dringen. Situatieschets van de oude schaatsbanen met de visheuvel.Duidelijk zijn de door uitbaggering opgeworpen langgerekte eilandjes te zien. De familie Van Rhee slaagde er binnen een paar jaren in, om enkele schaatsbanen aan te leggen en de visvijver te vergroten, zodat de banen ter hoogte van het eilandje met de schuilhut uitkwamen op een grote, rietvrije waterplas. De eerste 2 a 3 jaren leverde al het geploeter de familie Van Rhee geen extra inkomsten op, want het vroor toen nauwelijks. De oorlog brak uit en tijdens de oorlog kon er voor de eerste keer op de nieuwe banen geschaatst worden en aldus Annie Michels-van Rhee kwam er al meteen veel volk, want er was verder niets te doen.Het werden drukke tijden voor Bertje van Rhee en zijn kinderrijke gezin. Al was volgens Annie Michels-van Rhee haar vader niet iemand, die zich snel zou overwerken. In de dertiger jaren van de 20ste eeuw ging hij liever jagen en verkeerde graag in hogere kringenDoor de jacht kwam hij veel in aanraking met notabelen en rijke lui. Zijn vrouw hoorde je dan ook meermaals zeggen, dat hij ver boven zijn stand leefde. Bertje was heel vooruitstrevend en behoorde in Castenray tot de eersten die een auto en telefoon hadden. Met deze moderne dingen kwam hij in aanraking door zijn contact met rijke mensen. En dit contact bracht nog een ander verschijnsel met zich mee. Niet alleen leefde Bertje voor de oorlog op iets te grote voet, maar hij had ook nog erg veel moeite om de borrel te laten staan en dit alles gaf met alle drukte die het bedrijf met zich meebracht de nodige spanningen binnen het gezin. Het kwam zelfs zover, dat Bertje op initiatief van de toenmalige Venrayse burgemeester Oscar van de Loo (1885-1950) een ontwenningskuur onderging in kasteel Schöndele te Roermond. Hier leerde hij tijdens de bezigheidstherapie het fotograferen en hij maakte hiervan later ook een nevenberoep. Tot in de verre omtrek werd Bertje gevraagd om familiefoto's te maken. Ook allerlei bijzondere en alledaagse gebeurtenissen legde hij op de toentertijd gebruikelijke glasplaten vast. Van deze glasplaten werden de foto's afgedrukt. Castenray en de hele regio hebben hier een schat aan historische foto's aan overgehouden, waaronder een aantal van 't Casels Broek. Ook pastoor Rieter heeft in zijn Castenrayse periode (1941-1953) veel gefotografeerd. (Publicatie met toestemming van de familie Van Rhee). Bertje van Rhee met jachtgeweer en stallantaarn op het bruggetje naar de visheuvel. -r-T-r-x eikwh** YH, VHT-uvW

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 6