-10 Peter van de Pasch vertelde: "Voor f 60,- kocht ik in de dertiger jaren een jachtgeweer bij Wiekes Martien uit Oirlo. Het was een prima geweer, waarmee ik menige eend heb neergehaald. Toen ik later een jachtakte kreeg, heb ik dat eerste geweer verkocht voor f 150,-. De hazen en eenden waren voor eigen consumptie. Patrijzen waren te duur om op te eten. Die werden verkocht. Konijnen zaten er in Castenray niet veel. Als er ergens een gaatje was 'gedabd', gingen ze er wel met vijf man op af. Vroeger stroopte bijna iedereen volgens Mart Strijbos. "Ik had voor f 35,- bij iemand in Melderslo een flobert op de kop kunnen tikken en rond 1950 ging ik bij 'Frits zien gatop eendenjacht. Verscholen liggend onder de hoge varens zag ik de eenden zwemmen. Ik schoot er een aan en de rest vloog nog niet eens op, want zo 'n flobert hoorde je bijna niet. De aangeschoten eend fladderde nog even en werd vervolgens met een lange stok naar je toe gehaald. In het water durfde je niet, want je wist nooit hoe diep het was en hoe ver je zou wegzakken in het moer. Ook Wiel Smits was een verstokt stroper. "Volgens mij heeft er niemand in Castenray zoveel gestroopt als ik. Ik ving hazen en eenden en een enkele keer schoot ik een ree. Die werd thuis gevild en op de keukentafel met een bijltje in stukken gehakt. Annie Michels-van Rhee vertelde dat de boeren tijdens de oorlog veel konijnen fokten en deze verkochten. Ze verdienden hier veel geld mee, net als met de botersmokkel en de verkoop van eieren. "Mijn vader was jager en bracht regelmatig wild mee naar huis. Ik weet nog dat we bij Pijls in Venray voor twee hazen stof kochten. Iedje Roelofs, de Castenrayse naaister, maakte er voor ons kleren van. Met kerstmis kreeg de pastoor altijd een haas van mijn vader, net zoals de boeren karbonade gaven. Er was veel armoe. Net voor de oorlog ging de economie al wat beter en tijdens de oorlog nog beter. Hebt u nog een aanvulling op dit hoofdstuk, geef dit dan a.u.b. door aan Jan Strijbos tel. 571677. Vorige week hebben we voor het eerst een historische foto bijgevoegd en gebleken is dat de afdruk in de Schans heel acceptabel is. Ook deze week weer een oude foto, wellicht van net voor of net na de Tweede Wereldoorlog. Mogelijk weet iemand het jaartal en wie de beide personen zijn, die bij Bertje van Rhee in het bootje zitten. Op zondag 25 mei hield de Milieugroep Horst aan de Maas een natuurwandeling in T Broek, waaraan 30 personen deelnamen. Ook een vijftal personen uit Castenray was van de partij. De wandeling stond onder leiding van Robbert Vermooy uit Kronenberg, die in zijn jeugdjaren veel in het natuurgebied rondstruinde. Over het gebied zelf had hij vrij weinig te vertellen, wel over de in T Broek voorkomende vogels. De wandelroute werd ten dele gevolgd, waarna het gezelschap vanaf de paardenwei via de grensweg weer terugliep langs de Lollebeek. Op maandag 26 mei hebben Henk Dinghs en Hay en Jan Strijbos de hele wandelroute weer opgeschoond. In het eerste deel van de route zijn de brandnetels aan beide zijden van het pad weggemaaid en in het verdere deel zijn braamtakken en andere hinderlijke takken weggehaald. Er is op het moment vrij goed te lopen, zelfs zonder laarzen. Wel is insmeren tegen muggen gewenst. De Waterviolier is nog steeds op enkele plaatsen te bewonderen en ook kan men hier en daar nog een bloem van de Slangewortel ontwaren. Geweldig mooi zijn nu de talrijke bloemen van de Gele Lis en ook de Koningsvaren staat er op enkele plaatsen in grote hoeveelheden statig bij. Ronduit hinderlijk zijn wel de tientallen hondendrollen die midden op de toegangsweg naar 't Broek liggen. We zouden de hondenbezitters dan ook vriendelijk willen vragen, om een schepje of iets dergelijks mee te nemen en de drollen in de berm te deponeren. De behoefte laten doen in de berm van de Horsterweg buiten de kom richting Horst is eveneens een optie. Deze berm wordt normaal gesproken nooit belopen. Namens de 'Broëkwandelaars' alvast bedankt voor uw medewerking.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 11