Ook visten we als het heel droog was met een stolpmand. Dat was een mand van wilgentenen, waar de bodem uit was. Die zette je dan op de modder en na wat wroeten in de blubber had je vrijwel altijd een vis. Petje Steeghs ging ook eens vissen in de visvijver. Met de gevangen vis ging hij in Venray langs de deuren. Zo kwam hij ook bij Vollenberg of Oudenhoven, de toenmalige eigenaar van de visvijver. Die kon van Petje zijn eigen vis kopen. Mart Strijbos vertelde, dat hij ook soms ging 'karpers stulpe'. 'Dat kon je goed doen, wanneer in een droge zomer, zoals in 1957 of '58, het Broek bijna drooggevallen was. Als je dan in de modder ging roeren, zag je de vissen spartelen door het zuurstofgebrek. Met de 'stulpmdnd' vingen we dan karpers van wel acht tot tien pond. Die kon je zo niet eten, want ze smaakten helemaal naar het moer. We deden ze thuis in een grote wasteïl met schoon water en lieten ze daar enkele dagen in zitten. We voerden ze flinke stukken brood en geleidelijk ging de vieze smaak er bijna helemaal af. We vingen ook 'kwabaalDat was een vis met een spitse snor, die wel wat op zeelt leek. Daarmee moest je oppassen, want je kon je lelijk verwonden aan die scherpe snorstekels. In de modder zaten veel bloedzuigers. Dat waren echte 'rotzakkenPetje Steeghs stond altijd met oude pantoffels in de modder te 'stulpeZijn lange onderbroek had hij dan boven zijn enkels goed dicht gebonden tegen de bloedzuigers. Als hij uit de modder stapte, zag je er een stuk of zeven tegen zijn broekspijpen zitten. ±1935. De visheuvel met schuilhut. Ook Wiel Smits heeft er veel gevist. "We maakten van kippengaas een lange fuik, om snoek te vangen. Die legden we dan op de plek waar dikwijls een snoek zat. Op een keer vingen we een kanjer van een snoek en namen hem mee naar huis. 'Direct slachtenzei mijn vader en dat deden we. Toen we de buik opengesneden hadden, kwam er, behalve een aantal verorberde vissen, een vette waterrat uit zijn buik te voorschijn. "We visten ook op paling. Die zaten er ook flinke joekels. En kwabaal met van die gele strepen. Handrie Wismans was van mening dat de visvijver ook eigendom is geweest van Tieske Vervuurt uit Horst. "Bertje van Rhee heeft er toen heel veel gevist. Mart Strijbos herinnert zich nog dat 'Smitten Heintje' en 'Kurver Tieske' eigenaar waren van de visvijver. 'Kurver Tieske'zou Tieske Vervuurt kunnen zijn. Piet Smulders, die met zijn gezin in een houten woning aan de Rietweg, de toegangsweg vanuit Castenray naar 't Broek, woonde, is nog toezichthouder over het viswater geweest. Uw reacties, aanvullingen en/of correcties op deze tekst graag naar Jan Strijbos. Tel. 571677. Hebt u nog oude foto's van T Broek? Wij willen ze graag kopiëren en scannen, om het dossier van dit prachtige natuurgebied aan te vullen en ze te bewaren voor het nageslacht. Aan de voorkant van de schuilhut was een ijzeren haan bevestigd met daarboven in een halve cirkel de tekst "Hoenderpark Zeldenrust". Dit was bedoeld als reclame voor hoenderpark en kuikenbroederij "Zeldenrust" van Piet Duijkers aan de Horsterweg. Bertje van Rhee, toentertijd exploitant van de schaatsbaan in 't Broek, voerde deze reclame voor Piet Duijkers ook op zijn auto. Op de foto zijn op de achtergrond nog duidelijk de huizen langs de Straat, de huidige Lollebeekweg, te zien. Van daaruit had je vroeger zicht op de waterplassen.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 6