Stichting Heemkundig Genootschap Castenray 'Schanse' maken -19- §ücfjtmg fjeetnfcunötg <5enootscf)cr tastenray Dinsdag 27 mei: Vergadering 'Werkgroep 6 september' bij Brigitte Strijbos-Jacobs. Aanvang 20.00 uur. Maandag 2 juni: Presentatie 'Venrays Verleden I' in de Burgerzaal van het gemeentehuis te Venray. Aanvang 19.30 uur. Het eerste exemplaar wordt met enig ceremonieel aangeboden aan burgemeester Jos Waals. De reguliere vergadering van het Lokaal Historisch Platform begint om 21.00 uur. Degenen die een exemplaar besteld hebben van 'Venrays Verleden I' en het boek nog niet betaald hebben, kunnen 11,- overmaken op rekening 13.87.91.708 t.nv. P.J.Strijbos. Op woensdag 4 juni krijgt u het boek thuis gebracht. Woensdag 4 juni: Vergadering heemkundegroep bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 6 september: Viering 70 Jaar Parochie met Plechtige Heilige Mis; inzegening van het te plaatsen H.Hartbeeld; expositie over de kerk; officiële opening van het vernieuwde dorpsplein. Houd deze datum a.u.b. vrij. Boerengezegden Kreempende wiënd en uutgónde vrollie zien nie te vertrowwe. Wie d'n hoond taergt, mot 't biete vur lief neme. Ge mot 't bömke buuëge as 't nog jong is. (Opvoeden moet zo jong mogelijk gebeuren). Dén hilt van taere en smaere. Hij maakt graag goede sier). Witte paerd vraoge um veul ströj. Mooie, verwende vrouwen kosten veel geld). 't Casels Broek Vandaag het derde deel over T Casels Broek, dat gaat over het maken van schanse. De bedoeling van de artikelenreeks is, dat u geïnformeerd wordt over de historie van ons natuurgebied, maar tevens hopen we op aanvullingen uwerzijds. Velen onder ons hebben regelmatig vertoefd in T Broek en wellicht hebben enkelen van u hierover een aardig verhaal, of een mooie foto. Laat het ons a.u.b. weten. Tel. 571677. Na het uitbaggeren werd het gebied aan zijn lot overgelaten, waarna moerasbos met in hoofdzaak els, wilg en zachte berk ontstond. Het hout hiervan werd tot ver na de Tweede Wereldoorlog benut als geriefhout voor b.v. bonenstaken en weipalen. Volgens Handrie Wismans bezat Buijssen uit Horst een gedeelte van het moerasbos en verkocht hij veel hout aan tuinders in Meterik. Daar woonden veel bonentelersVerder werd veel hakhout uit 't Broek gehaald. Het hakhout werd gebundeld en een bundel hakhout noemde men een 'schans'. Met name de familie Van de Pasch, wonende aan de Roffert te Castenray, had een flink gedeelte van het moerasbos in eigendom Zij verkochten veel 'schanse' aan bakkers in de omgeving. Ook werd er vroeger wel riet gesneden om daken mee te bedekken. Peter van de Pasch: "Als wij schanse aan Y maken waren, zagen we ook dikwijls klompenmaker Brouwers uit Horst-bezig met riet snijden. Hij verkocht dat aan dakdekkers en verdiende zo wal bij. Y Broek leverde zo voor menigeen een extra centje op.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 19