Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -9- Woensdag 2 april (vandaag): Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 14 april: Regionaal overleg Heemkundeverenigingen in Baarlo. Aanvang 20.00 uur. Maandag 28 april: LGOG Venray - Lezing over archeologische opgraving aan De Hulst in zaal t Trefpunt Beukenrode. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden Dén de koew angöt, vit ze bij de start. 9 Angetrowd is ok mar angeschete. t Is gestoonke en geloge. Penneke vet en ketelke waerm make mennegen huushald aerm. "Dit is een ander soort gras", zei de boer en hij bracht distels naar de markt. April - de grasmaand. Bij de Romeinen begon met deze maand het vooijaar. De Diepeling Afgelopen woensdag werd in het gemeenschapshuis de informatieavond over de Diepeling gehouden. Met ruim 65 toehoorders was de zaal redelijk goed bezet, al moet wel gezegd worden dat zeker de helft van de mensen van buiten Castenray kwam. Van eigen dorp hadden we meer belangstelling verwacht, want daar doen we het uiteindelijk allemaal voor. Mijnbouwkundige Ben Ahlers hield een boeiend betoog over de bewegingen die in het binnenste der aarde plaatsvinden en over de drift van de continenten en de gevolgen die dat weer heeft. Aan de hand van geprojecteerde beelden vertelde hij eveneens over de gesteentevorming en hoe de stenen in de Diepeling terecht zijn gekomen. Eveneens werd duidelijk dat men door proefboringen in het Peelgebied ontdekt had,dat er veel grind in de bodem van de Diepeling zit. De boringen hadden plaats gevonden in de tijd, dat men wilde weten op welke diepte de steenkoollagen in de Peelstreek zaten en of exploitatie rendabel zou zijn. Henk Jacobs uit Horst vertelde over zijn collectie fossielen en agaten en tevens toonde hij een groot aantal fraaie beelden van de Diepeling. Na de beide lezingen was er ruim de tijd, om de geëxposeerde agaten te bekijken. Verder waren er veel fossiele zeeëgels, zaden en noten, denneappels, tanden en wervels van zeedieren, e.d. te zien. Heel bijzonder waren ook de grote stukken versteend hout. Ons heemkundig genootschap had gezorgd voor een ruime sortering stenen, die aan de Diepeling in allerlei maten en kleuren uit de bodem komen. Verder waren er mooie foto's te zien van o.a. de archeologische verkenningen die hadden plaats gevonden en werden een aantal fraaie vuurstenen voorwerpen en potscherven uit de Bronstijd getoond. Enkele kaarten maakten duidelijk waar bij de ontgrinding nog uitbreiding komt en ook het eindplan, dat gezien de uitbreidingen weer aangepast moet worden, werd getoond. Hoe lang de ontgrinding nog doorgaat, is moeilijk te zeggen. De verwachting is dat binnen 5 a 7 jaar het project kan worden afgesloten, maar veel zal afhangen van de economische ontwikkelingen. Inmiddels is het al weer ruim 30 jaar geleden dat de eerste grond werd aangekocht en men is al 28 jaar aan het ontgrinden. Maar als alles volgens plan verloopt, krijgt Castenray er binnen afzienbare termijn een schitterend natuurgebied bij. Laten we hopen dat het een eldorado wordt voor allerlei vogels en dat we er in alle rust kunnen genieten van een mooie wandeling. ticfjting Jjeemfiun&g Cenootscfja tasttnray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 9