H.Hartbeeld Verleden zondag zijn we definitief eigenaar geworden van een van Franse kalksteen vervaardigd H.Hartbeeld. Het beeld zal later dit jaar een mooie plaats krijgen op een sokkel voor de kerk op dezelfde plek waar reeds voor de oorlog een H.HartbeeId onze kerk sierde. Zoals inmiddels bekend is, komt het beeld uit de kerk van Geijsteren, waar het al enkele jaren, verscholen in een hoek en voor de kerkgangers onzichtbaar, heeft gestaan. Oorspronkelijk heeft het beeld buiten gestaan bij het karmelietenklooster in Hazerswoude. Daar moest het op een gegeven moment verplaatst worden en was er geen geschikte plek meer voor. De vorige pastoor van Geijsteren was een karmeliet uit dat klooster en hij mocht het beeld naar Geijsteren halen, waar het een plek kreeg vooraan aan de zijkant van het priesterkoor. Met kerstmis moest het beeld ieder jaar, naar de huidige plek verhuizen, om plaats te maken voor de kerststal. Het was echter geen eenvoudige klus, om een dergelijk zwaar beeld ieder jaar weer te verplaatsen en daarom besloot men de kerststal voorrang te verlenen en het beeld tegen een zijmuur te laten staan, volledig uit het zicht. Maar ook in Geijsteren zag men wel in dat dit het beeld onwaardig was, maar een geschikte plek bleek zowel binnen als buiten de kerk niet te vinden. Toen men dan ook hoorde van onze zoektocht naar een buitenbeeld, werd er na overleg in het kerkbestuur met ons contact opgenomen. Daarna waren we het snel eens. Het beeld zou in Castenray weer een waardige plaats krijgen en de vergoeding die Geijsteren vroeg, bestond uit een bescheiden financiële bijdrage aan een lezenaar met liturgische doek. Een wens die pastoor van Kempen nog voor zijn kerk had. Afgelopen zondag werd officieel de verklaring van verkoop en overdracht getekend. Voor Geijsteren ondertekenden pastoor van Kempen en Herman Bexkens, respectievelijk voorzitter en secretaris/penningmeester van het kerkbestuur. Voor Castenray tekenden Jan Strijbos namens de Stichting Heemkundig Genootschap en Pieter Maes namens het kerkbestuur. Formeel is het beeld eigendom van de Stichting Heemkundig Genootschap, maar deze draagt het, zoals in de verklaring omschreven staat, over aan de Castenrayse parochiegemeenschap. We gaan nu op zoek naar een passend ontwerp voor een sokkel en als alles volgens plan verloopt, kan het beeld eind mei of begin juni naar Castenray gehaald worden. Enkele maanden later zal het beeld dan ingezegend worden tijdens een bescheiden viering van het 70-jarig bestaan van onze parochie. Uit onze zoektocht naar een H Hartbeeld kwam ook een aanbod van een inwoonster van Castenray voort. Via ons heemkundig genootschap schonk ze een fraai beschilderd gipsen H.Hartbeeld aan de kerk. We hebben het ruim 50 jaar oude beeld voor restauratie naar het atelier van de Stichting Kruisen en Kapellen in Venray gebracht. Globaal geschat zullen de restauratiekosten 150 gaan bedragen. We danken de inwoonster, die graag anoniem wil blijven, namens onze parochiegemeenschap voor dit prachtige beeld, dat straks het interieur van de kerk zal verfraaien. Mogelijk zal het beeld tijdens de expositie bij de viering van het 70-jarig bestaan van de parochie getoond worden, om vervolgens een definitieve plaats in de kerk te krijgen. Uit de parochiekroniek 1950 Het oude jaar werd beëindigd met het H. Uur dat begon om 11 uur, waarna om 12 uur de Nachtmis, waaronder de gelovigen mochten communiceren. Met de gebruikelijke Nieuwjaarswensen werd aan de gelovigen mededeling gedaan van de stand der schuld die op de kerk is blijven rusten. Het resultaat was zo bevredigend, dat velen later den Pastoor gelukwensten. "Dat hadden we nooit gedacht. Zes mannen hebben zich opgegeven voor een Romebedevaart met de H Familie in Oct. Van 5 t/m 12 Maart werd een Mariaweek gegeven door Z.E. Pater Leo van Tilburg van de congregatie v. H.Harten Ginneken. Onderwerp van bespreking was het Jaarprogramma en toewijding aan V Onbevl. Hart van Maria.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 12