-9- Stichting Heemkundig Genootschap Castenray la& Vandaag, woensdag 19 februari: Archeologiecursus LGOG Horst les 4. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 22 februari: Excursie archeologie naar opgravingen Maasboulevard Venlo. Ontvangst in het Limburgs Museum door museumconservator Wim Hupperetz om 14.00 uur. Deze excursie duurt tot ongeveer 16.00 uur. Woensdag 12 maart: Vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. De geplande vergadering van 5 maart vervalt. Woensdag 26 maart: Infoavond over de Diepeling. Aanvang 19.30 uur. Boerengezegden 9 Afgunst is enne lelleken bieëst. 9 D'n aap is gezoond (de zaak is in orde). 9 D'n aap hét roj zök an (het is niet in orde). 9 Ge mot dat 's öp d'n bos stoeëte (je moet dat toch eens te berde brengen). 9 Hij staat op zijn woord als een boer op zijn klompen. Royale giften Op soms onverwachte momenten merken we aan een wel heel bijzondere geste, dat het werk van ons Heemkundig Genootschap door de mensen in ons dorp gewaardeerd wordt. Met name ouderen laten dikwijls op dankbare wijze van hun instemming blijken. Zo ontvingen we onlangs een donatie van 50 van iemand, die ons werk al meermaals financieel en anderszins ondersteund heeft. Een gulle geefster, van wie we ook al heel wat historische foto's mochten ontvangen, schonk liefst 100 voor twee nog uit te voeren projecten. Ze doneerde 50 voor het nog te plaatsen veldkruis aan de Lollebeekweg en nog eens 50 voor het nog te plaatsen H.Hartbeeld bij de kerk. Beide dorpsgenoten willen we zeer hartelijk danken voor hun financiële ondersteuning en we zullen niets ongedaan laten, om de gestelde doelen te realiseren. Wat het H.Hartbeeld betreft zijn we nog steeds zoekende. Zo plaatsten we laatst een oproep in de rubriek "Wegwijs" in De Limburger. We kregen een reactie uit Lomm, maar het aangeboden beeld was jammer genoeg slechts 65 cm hoog. We hebben nu onze hoop gevestigd op een beeld uit Polen. Daar zou er een te koop zijn en we wachten op concrete gegevens, zoals prijs, materiaal, afmetingen en een foto van het beeld. Ook het vervoer is uiteraard nogal prijzig. We zoeken tevens een transportbedrijf, dat het beeld mogelijk voor een zacht prijsje kan meebrengen. Het beeld komt er hoe dan ook. Het is een kwestie van tijd. N.a.v. het artikel over de herkomst van onze plaatsnaam: Uit Toponymae van de Venrayse Peel door Gerard Lemmens: Castenrays Broek - Kastelsbroek ligt zuidoostelijk van Breehei en zuidelijk van de aloude west- Castenrayse bewoning. Het water uit de Peel, dat tot hier via de Lollebeek en Kastelsewatere doordrong, of doorsijpte in oud dialect: dürsiepte, voor niet direct zichtbaar toevloeien van water) vormde een broekland. Men stak er zelfs laagveenturf en daarom zei men: "Mit 't Kastelsbroëk begint de Pieël al." Men bracht dit land al vrij vroeg in cultuur door afwatering op de Lollebeek, welke er langs stroomt en zelfs er doorheen. De naamgeving van Castenray-dorp wijst op een ontginning lo of rode bij een kasteel, ofwel, minder romantisch, bij een kasselstuk, zijnde een geheide dan wel versterkte ticfjting fjeem&unSig 6enootscf)a; Castenray

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 9