Lekker en gemakkelijk eten? Dan bent u in de Bourgondische eetwinkel van Versspecialist Philipsen aan het juiste adres Deze week in de aanbieding o.a.: -21- Nemen we de oorspronkelijk vorm van onze plaatsnaam, Kasterloe (Castelo, Kastloe, enz.). Op de betekenis van -loo oï-lo zijn ook al veel theorieën losgelaten en ook daarover bestaat geen eenstemmigheid. Sommigen denken dat het komt van het Latijnse locus (plaats), anderen houden het op een hoogte bij rivieren of moerassen. Weer anderen kennen het de betekenis hoogte bedekt met bomen toe. In diverse geschriften wordt er de ene keer de betekenis bos aan gegeven en een andere keer open plek in het bos. Soms komt een combinatie van beide voor: gebied dat gedeeltelijk bebost en deels open is.{ Uitgedund bos -lo, bos met kale plekken op hoge zandgrond Een auteur uit de 10e eeuw vermeldde dat men met -lo een "obumbratio nemorum", d.w.z. een schaduwrijke plek in het bos, aanduidde. De 13e eeuwse dichter Walther von der Vogelweide gebruikte -lo eveneens in de betekenis van bos. Het oude Hoogduitse loh is gelijk aan het Latijnse locus (bosje); het Middel-Hoogduitse loh staat voor laag kreupelhout. In Beieren wordt loh en lohe tegenwoordig nog gebruikt om bos aan te duiden. In ons dialect spreken we van Cassele. Dit zou zelfs kunnen komen van het woord kasseien. Het kasseien van een doorgang wil zeggen: Met rechtstaande en in de moer of natte grond geslagen palen versterkt men de overgang over een waterloop of door een moerassig stuk. Hierop werd dan zand, afVal van een veldoven of iets dergelijks gegooid. Ook sloeg men er wel een bruggetje overheen. Dit noemde men vroeger een kassei. Heel aannemelijk met de brug over de Lollebeek zo dichtbij. Het beekdal was oorspronkelijk verveend (denk aan ft Broek) en zo'n veenbrug werd dus een kassei genoemd Een heleboel informatie dus over onze plaatsnaam, maar wat is een feit en wat is een veronderstelling, of erger nog: wat is fantasie? Wie het weet, mag het zeggen.... Livar poulet in peper-roomsaus Aanbieding geldig van 14 t/m 20 februari Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 09.00-18.00 uur, zaterdag 09.00-15.00 uur Venray8eweg 151 Horst tel.: 0478-571251

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 21