Pastoor Rieter gaf zich niet gewonnen en aan zijn doortastendheid en vasthoudendheid is het te danken dat Castenray de eerste parochie in Limburg was, waar na de oorlog weer een toren bij de kerk herbouwd was. Een toren die nog steeds het markante middelpunt vormt van ons dorp. Hij schreef de volgende brief aan bisschop Lemmens: Hoogw. Excellentie. Volgens afspraak bij het mondeling onderhoud, dat ik heden morgen met u mocht hebben, wil ik bij dezen schriftelijk mijn bezwaren uiteenzetten, die ik heb tegen de beslissing van de Biss. Bouwcommissie aangaande het herstel van onze parochiekerk. De plannen voor herstel en uitbreiding van onze kerk opgemaakt door ArckFranssen uit Roermond, zijn goedgekeurd door de Biss. Bouwcommissie, door het Bureau v.d Wederopbouw Venray, door Wederopbouw Den Haag, en door de monumentencommissie van Den Haag. Al deze goedkeuringen betroffen ook de toren. Daarna heeft 17 Juli de aanbesteding plaats gehad, waarvan de Biss. Bouwcommissie ook op de hoogte was, en de laagste inschrijver was: Gebr. Verstralen Venray voor de som van f 121.994,- Ondertussen was door het Bureau v.d Wederopbouw te Venray schriftelijk aan Arch. Frcmssen medegedeeld, dat het benodigde hout en ijzer voor den gehelen bouw (dus ook voor de toren) was toegewezen. Het procesverbaal van de aanbesteding is door arch. Frcmssen verzonden naar Venray en hij ontving van het Bureau Wederopbouw bericht, dat alles met "gunstig advies van Venray was doorgestuurd naar Den Haag, naar Mhr. v. Oppen. Ondertussen hebben we toen hier bezoek gehad van de Biss. Bouwcommissie en heeft deze beslist dat de toren niet gebouwd mocht worden. Hoogw. Excellentie, het is zo jammer dat in ons Limburg zoveel kerken verwoest zijn, en ik meen dat onze mensen juist in deze tijden behoefte hebben om te kunnen opzien naar het kruis op den toren dat hun wijst naar den Vader in den hemel; dan zullen ze beter en met meer onderwerping aan Gods Wil hun moeilijkheden kunnen dragen omdat het kruis op den toren hen voortdurend herinnert aan hun plicht om alles te doen voor O.L.Heer. Ik zou het zo jammer vinden, wanneer we hier in Castenray, vlak aan den groten weg van Horst naar Venray, een kerk moeten bouwen zonder toren. Die toren zou er staan als een sieraad in het landschap, en nieuwe klokken zouden veel mooier klinken wanneer ze vanuit den toren hun klanken kunnen doen weergalmen over de landouwen. Hoogw.Excellentie, omstreeks Kerstmis 1948 hopen we een nieuw orgel te kunnen plaatsen in de kerk. De bedoeling is om dit orgel in te bouwen in den toren, zodat het front van het orgel wordt aangebracht tegen de westgevel van het schip, zodat er grote ruimte overblijft voor het zangkoor. Het doxaal komt boven het laatste travee van de kerk en de trap naar het doxaal zou aangebracht worden in den toren, zodat van het schip der kerk hiervoor geen ruimte verloren gaat. Ook het torenuurwerk, dat nog aanwezig is, wordt aangebracht in den toren met wijzerplaten aan de vier zijden van den toren, hetgeen niet kan gebeuren als de toren niet mag gebouwd worden. Wanneer de toren niet wordt gebouwd zal dat een besparing geven van 30.000, maar dan zal het een grote vraag zijn of men over 10 jaar er zal toe over gaan om de toren te bouwen. Verder mag ik er wel bij vermelden, dat door de Monumentenzorg een bedrag is toegewezen vcmf20.000. Door de Molestverzekering is als schadebedrag voor het kerkgebouw vastgesteld f59.312,38. De parochiële opbrengst van collectes, maandelijkse bijdragen en extra giften was over 1946f1848 93 en zal voor 1947 meer dan f2000, - bedragen. Gezien deze bedragen meen ik dat Castenray het bedrag dat jaarlijks zal nodig zijn voor de rente wel zal kunnen opbrengen. Hoogw.Excellentie, wanneer door Wider opbouw Den Haag toestemming gegeven wordt om het werk te gunnen aan den laagsten inschrijver, en het plan uit te voeren zoals het er nu ligt (dus met Toren), wilt u dan zo goed zijn om Uw Bouwcommissie te bewegen haar standpunt te veranderen en ook toestemming te geven tot het bouwen van den toren? Dit te meer, omdat de benodigde materialen reeds zijn toegewezen. Hiermede hoop ik de kwestie duidelijk te hebben uiteengezet. Van Uw Hoogw. Excellentie de nederige dienaar in Chr. Castenray 1 Aug. 1947 H.Rieter Pastoor

Castenrays dorpsblad De Schans | 2003 | | pagina 8