Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -2- fjeemfumötg 6tnootscl tgstenra? Vandaag, 4 dec.: vergadering bij Jan Strijbos. Aanvang 19.30 uur. Maandag 16 dec.: Lezing van het LGOG afd. Venray door A Jacobs met als thema 'De Limburgse pastoor'. Zaal Het Trefpunt Beukenrode. Aanvang 19.30 uur. De lezing is voor iedereen die interesse heeft gratis toegankelijk. Vlag SV Castenray Ons heemkundig genootschap houdt zich ook bezig met de registratie en eventueel bewaring van verenigingsvlaggen. Onlangs hebben we navraag gedaan bij enkele bestuurders van de voormalige Sportvereniging Castenray, of we hun verenigingsvlag mochten fotograferen. Niemand echter wist waar de vlag opgeborgen is. Wie kan ons helpen? Tel. 571677. 't Casels Broek Afgelopen zondagmorgen hebben we samen met de Dorpsraad, natuurhistoricus Joof Teeuwen en Jan Theeuwen van Staatsbosbeheer een werkbezoek gebracht aan t Broek. Reeds eerder hadden we de constatering gemaakt, dat er aan dit schitterende natuurgebied hoognodig enkele verbeteringen moeten worden aangebracht. Tijdens een eerdere rondwandeling met deskundige Joof Teeuwen hadden we al enkele tekortkomingen opgetekend en deze zijn nu nog eens duidelijk bij eigenaar Staatsbosbeheer onder de aandacht gebracht. De volgende aandachtspunten zijn besproken: water-/bodemzuivering Dit verdient de allerhoogste prioriteit, omdat heel veel poelen een hoge concentratie aan fosfaten bevatten. Het ijzer in het zuurstofarme water bindt deze fosfaten weliswaar aan zich, maar wanneer dit ijzer in aanraking komt met de zuurstof aan de wateroppervlakte en dat gebeurt overal, dan komen de fosfaten weer vrij. Het gevolg is dat deze poelen geheel dichtgroeien met mannagras, waardoor andere vegetatie, zoals b.v. waterviolier, geen kans meer krijgt. Dit fenomeen is al op diverse plaatsen heel duidelijk te zien. Om aan deze ongewenste ontwikkeling een halt toe te roepen, moet minimaal twee jaar op rij in de zomer of vroege herfst het water een keer uit t Broek gelaten worden. Dit laten leeglopen van het moerasgebied kan relatief gemakkelijk gebeuren, omdat het water via een kleine doorbraak in de Castenray se Loop en aan de andere kant van 't Broek in de Molenberg Lossing gelaten kan worden. Deze beide waterlopen, die het gebied deels begrenzen, liggen zoveel lager dan het moerasgebied zelf, dat het gebied vanzelf kan leeglopen. De Lollebeek kan het fosfeatrijke water vervolgens afvoeren. Deze maatregel klinkt weliswaar heel tegenstrijdig met de wens om het waterpeil in het natuurgebied juist zo hoog mogelijk te houden, maar volgens de deskundigen is het uiterst noodzakelijk. In de herfst ai de winter kan er dan weer nieuw (hemel-) water in het gebied komen. Mogelijk moet er ook t kunstmatig water worden toegevoerd. Een en ander zal Staatsbosbeheer in overleg met o.a. het Waterschap moeten gaan bekijken en uitvoeren. Onderhoud kikkerpoelen Momenteel liggen de beide kikkerpoelen in het vooijaar en de zomer vrijwel geheel in de schaduw. Amfibieën liggen juist graag in de zon en ook hun eitjes hebben de zonnewarmte nodig. Om de kikkerpoelen functioneel te maken, moeten enkele struiken verwijderd en/of flink teruggesnoeid worden, zodat de zon het water kan bereiken. Dit zou een educatief natuurproject kunnen worden voor de leerlingen van groep7/8 van de basisschool. Zij zouden de kikkerpoelen kunnen adopteren ■to

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 2