Castenray Uit de parochiekroniek Toen pastoor Keulaerds in 1983 bij gelegenheid van het 50 jarig bestaan van onze parochie een boekwerkje, bevattende een stukje geschiedenis over Castenray en haar parochie, het licht liet zien, miste hij iets aan het geheel. Tijdens zijn naspeuringen in het parochiearchief ontdekte hij enkele Maten. Hij moest het echter doen met hetgeen hij had weten te verzamelen en dat was zeker niet gering. Blij verrast was hij, toen hij een hele poos na het uitkomen van het jubileumboekje "Vanuit het archief van onze parochie - Parochie Castenray 50 jaar 1933 - 1983" een archiefboek onder ogen kreeg, dat klaarblijkelijk door pastoor Litjens per abuis was meegenomen, toen deze met emeritaat ging en uit Castenray vertrok. In het boek wordt door drie parochieherders een uitvoerige beschrijving gegeven van wat zich in de jaren 1927 tot beginl962 in onze parochie heeft voorgedaan. Tevens bevat het boekwerk een aantal historische foto' s van de verwoeste kerk en de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog. De schrijvers van de parochiekroniek zijn: rector Kuipers (1927-1932), pastoor Rieter (1941-1953) en pastoor Geurts (1953-1962). De komende maanden zullen we telkens een stukje uit dit bijzondere archiefboek publiceren. Vandaag de eerste aflevering. In het jaar onzes Heeren Jezus Christus 1927 werd benoemd als rector te Castenray ondergetekende, die Th. Mulder opvolgde, welke Th. Mulder opvolger was van G. Gerards, de eerste rector die te Castenray woonde. Vroeger was de kapelaan van Oirlo tevens rector te Castenray. Sedert 1922 woont de rector te Castenray. Het eerste werk in t jaar 1927 was, te zorgen voor een nieuw ijzeren tabernakel; het oude tabernakel was slechts een houten kastje, met een zakmes best te openen. Dank de milddadige bijdragen der geloovigen stond op Paaschdag 1928 reeds een nieuw tabernakel op t altaar, voorzien van een dubbele voordeur gemonteerd, door een kunstvol koperen vergulde buitenbekleding, voorstellende: De boodschap des engels aan Maria. Nu had OL Heer een betere woning en nu werden steppen gedaan om OL Heer ook waardig te kunnen uitstellen ter aanbidding, door het aanscheren vein een nieuwe remonstrems. En reeds met Kerstmis 1928 kon ook deze nieuwe remonstrems gebruikt worden. Is van gegaraneieerd zilver, geheel verguld en gedreven. Zij weegt 4 kilogram; 1 kilo zwaarder dan ze besteld was. Daar er zo goed als geen grenzen waren in 1927, heeft de rector aanstonds stappen gedaan om deze geregeld te krijgen, hetgeen niet zonder veel moeite is gegaan. Den 2 Dec 1928 zijn de nieuwe grenzen geregeld tot groote ontevredenheid van de inwoners van Castenray en Klein Oirlo, welke ontevredenheid menige vergadering deed kouden en den toenmalige pastoor van Oirlo (G.Gerards) noodzaakte om den volgende Zondag te Castenray op den preekstoel te verschijnen ten einde olie op de golven te schudden en te beloven dat als KI Oirlo binnen 2 a 3 jaar nog zoo voor Castenray was, hij er dan niet meer zou tegen zijn, maar alles aan den bisschop zou overlaten. Bij de nieuwe grensregeling, die van kracht werd op 15 Dec 1928, kreeg Castenray 1) een aanbiddingsdag 2) een doopvont 3) een kerkhof. Met bewonderenswaardige ijver hebben toen de boeren grond gereden voor de ophooging van het terrein, welke grond belangeloos werd afgestaan door Piet Emonts-Lemmen. Dit kerkhof is onder enorme deelname plechtig ingezegend door den Eerw. Rector van Castenray op 14 April 1929. Reeds 3 lijken waren er toen op begraven wier graven privatis gezegend waren.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 15