Eerbetoon aan Thei Böddiger Op zondag 15 september 2002 werd op het pleintje voor café Hesen een monumentje onthuld, dat blijvend moet herinneren aan de in juli 2001 met DIS Oirlo gefuseerde Sportvereniging Castenray. Deze voormalige Castenrayse sportclub had voor dit herinneringsmonument natuurlijk van alles kunnen kiezen, maar dat men uitgerekend koos voor een buitengewoon eerbetoon aan een hondstrouwe supporter doet ons heel veel deugd- In het jubileumboek van 4x11 Jaor Schanseknuppels gaven we reeds de wens te kennen dat Thei mit d'n Trekbuul met een dergelijk monument in Castenray geëerd zou moeten worden en dat we 2 jaar later deze wens reeds gerealiseerd zien, stemt tot grote tevredenheid. Thei werd op 8 februari 1915 als elfde kind van de familie Büddiger in Siebengewald geboren. Op jonge leeftijd leerde hij van een oom de trekbuul te bespelen, zonder ook maar één noot te kunnen lezen. Vanaf die tijd werd muziek maken en zingen een grote passie van Thei en toen hij in 1932 als jongeman op het boerenbedrijf van Bernard Janssen in Oirlo ging werken, werd hij hier in de regio veel gevraagd als bruilofts- en kermismuzikant. Een tweede grote passie van Thei was voetballen en door zijn loeihard schot kreeg hij al gauw de bijnaam van '°t Kanon". In 1947 trouwde Thei en kwam als zelfstandige boer in Klein Oirlo terecht. Hij stichtte een gezin en moest hard werken om zijn vrouw en 7 kinderen te onderhouden. Het muziek maken kwam enigszins in de verdrukking, maar na een leven van noeste arbeid kon Thei uiteindelijk gaan genieten van zijn pensioen. Hij gaf zich weer volledig over aan zijn trekbuul en werd veel gevraagd voor bruiloften, braderieën, markten, ouderenmiddagen, volksfeesten en wat dies meer zij. Het liefst speelde hij echter voor gehandicapten, waar hij de warmte, spontaniteit en ontwapenende eenvoud ondervond, die hem dankbaar en opgewekt stemden. Want vrolijkheid, eenvoud en spontaniteit waren ook voor Thei zeer kenmerkend. Hij maakte muziek en zong met een geestdrift en levensblijheid, die ook bij gevestigde musici niet onopgemerkt bleef. De blinde zanger/pianist Jules de Corte introduceerde Thei bij radio en tv, waar hij enkele optredens verzorgde. Samen met de Zangeres zonder Naam ontving Thei in 1987 in Kronenberg de "Zilveren Vlegel" voor zijn verdienste voor het Limburgse lied en enkele jaren later viel hem zelfs een koninklijke onderscheiding ten deel. De roem steeg Thei echter niet naar het hoofd, integendeel zelfs. Hij bleef de eenvoud zelve en zette zich naar vermogen in voor eigen dorp. Vrijwel vanaf de oprichting van de carnavalsvereniging in 1956 trok Thei met de club mee bij optochten, buutavonden, kinderbals, recepties, boerenbruiloften, ziekenbezoek, enz., enz. Thei zijn humor, die doorspekt was met zelfspot, sloeg aan bij jong en oud en zijn aanstekelijke lach kende zijn weerga niet. Waar hij ook was, altijd zong hij uit volle borst met de blijheid van een kind en nergens vond hij meer voldoening in dan anderen aan het lachen te maken. Als trouwe supporter van SV Castenray, waar ook zijn zoons voetbalden, amuseerde hij de mensen langs de lijn met zijn zang en muziek, zowel bij uit- als thuiswedstrijden. Hij kon zo in het spel opgaan, dat hij aan de kant stond mee te trappen en een enkele keer kon hij zijn enthousiasme zelfs niet meer beteugelen en rende het veld op om de bal een loei in de goede richting te geven te geven. Thei was een bijzonder mens, die als geen ander de kunst verstond, om anderen in moeilijke momenten op te vrolijken. Voor zijn grote verdiensten voor onze dorpsgemeenschap ontving hij in 1989 de Orde van Verdienste "Beste Knuppel" en als waardering voor 40 jaar trouwe dienst als hofinuzikant van de carnavalsvereniging ontving hij tevens een door kunstenaar/keramist Piet

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 14