ié Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -9- ticfjting fjeemfcunSig Cenootscfjaj tastenray Woensdag 4 sept.: Vergadering bij Wim Jeuken. Aanvang 19.30 uur. Archeologie Op het terrein langs de A73/Henri Dunantstraat, waar het nieuwe bedrijvenpark De Hulst binnen afzienbare tijd gerealiseerd gaat worden, vindt reeds enkele weken archeologisch onderzoek plaats. Onder leiding van archeologen van het Archeologisch Dienstencentrum in Bunschoten zijn leden van de Archeologische Werkgroep Venray vrijwel dagelijks naarstig op zoek naar sporen uit een ver verleden. Aan het onderzoek wordt ook deelgenomen door Hay Strijbos, lid van het Heemkundig Genootschap Castenray. Onlangs rondde Hay een cursus archeologie af en hij heeft nu een pracht gelegenheid het geleerde in praktijk te brengen. Onder de uiterst deskundige leiding van gerenomeerde archeologen doet hij een schat aan kennis en ervaring op, waarmee onze heemkundegroep ongetwijfeld eveneens de nodige baat kan hebben. De deelname van Hay aan de opgravingen bij De Hulst zijn het gevolg van de goede contacten die ons genootschap onderhoudt met de Archeologische Werkgroep Venray. Deze heeft ons onder andere bijgestaan in het bodemonderzoek aan de Diepeling. Bij de opgravingen in Venray/Oostrum zijn onder meer grondsporen van een Germaanse en een Romeinse nederzetting gevonden. Heel bijzonder was de vondst van een Germaans graf, waarbij een gecremeerd lichaam in een kuil was bijgezet. Het graf maakt mogelijk deel uit van een grafveldje uit de tijd van ongeveer 2 eeuwen voor Christus. Het archeologisch onderzoek bij De Hulst wordt waarschijnlijk deze week afgerond. Schenkingen Van een inwoner van Castenray, die het werk van ons heemkundig genootschap zeer waardeert en die reeds meerdere schenkingen gedaan heeft, ontvingen we onlangs een gift van 50, waarvoor onze hartelijke dank. Van de familie Van Dijck-Strijbos kregen we een aantal gespleten granaatkoppen en het onderstuk van een granaathuls uit de Tweede Wereldoorlog aangeboden. Verder ook een oude lepel en een drietal stenen pijpenkoppen, afkomstig van schaapherders die in het midden en het einde van de 19e eeuw hun schapen verhandelden op het stuk grond waar Jan van Dijck de pijpenkoppen vond. In de beginjaren van de negentiende eeuw, zo rond 1810, was onze streek nog sterk agrarisch getint. Op kleine gemengde bedrijfjes werd de karige kost verdiend en naast wat huisnijverheid, waarvan de producten verkocht werden, werd er nog nauwelijks enige vorm van handel waargenomen. Toch waren er al enkele schapenhouders die hun dieren verhandelden tot in Parijs toe. Zij verenigden zich later tot een groep die ook de Londense markt voorzag van Noord Limburgse schapen. Zo ontstond langzaam maar zeker de Venrayse Schaapscompagnie, die in vérschillende landen steunpunten en handelscontacten onderhield. Ook de Oost-Europese markten werden verkend en rond 1900 kwam men zelfs in Argentinië terecht. Ten tijde van de Eerste Wereldoorlog en ook daarna kwam de intensieve schapenhandel aan zijn eind en werd gezocht naar andere mogelijkheden om handel te drijven. Uiteraard zijn we erg blij met deze tastbare tekens uit een niet onbelangrijke handelsperiode van onze streek en zeggen de familie Van Dijck dan ook heel veel dank. Hebt u ook voor ons belangrijke voorwerpen, foto's, informatie e.d., dan houdt ons genootschap zich ten zeerste aanbevolen. We bewaren het voor het nageslacht. "i"- - - -

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 9