Het Castenrayse Dameskoor en de heren van het Kerkelijk Zangkoor luisterden onder leiding van hun dirigent Joop Simons op voortreffelijke wijze de onthullingsceremonie op. Naast "Blijf mij nabij" en "Veni Domini Jesu" zongen ze tegen het einde van de bijeenkomst in Klein Oirlo ook nog het Wilhelmus. Met een gebed en het spelen van de Last Post door Jolanda Classens werd het ceremonieel bij de Diepeling afgesloten. Vervolgens ging het in colonne, met de tien historische legervoertuigen van Santa Fé voorop, naar de andere kant van Castenray, waar het tweede paneeltje onthuld werd bij het veldkapelletje aan de Lollebeekweg/Oosterbosweg. Ook hier wapperde, evenals in Klein Oirlo, op de exacte locatie van de vliegtuigcrash in het veld de Britse vlag aan een hoge mast. Op deze plek kwamen zes van de acht bemanningsleden om het leven. Wethouder Lei Heidens van de gemeente Venray onderstreepte in zijn toespraak andermaal het belang van dergelijke oorlogsmonumentjes. Hij juichte het initiatief van het Castenrayse Heemkundig Genootschap dan ook ten zeerste toe en haalde enkele recente voorbeelden van zinloos geweld aan. Ook hij riep met name de jongeren op te bouwen aan een gemeenschap, waarin het voor iedereen fijn leven is. Met de vlaggen van Canada, Nederland en Groot Brittannië flankeerden Sjors Dinghs, Koen Heidens en Geert Künen jr. dit herinneringspaneeltje, dat onthuld werd door Jan Peeters en Jeroen Geerets. Jan vertegenwoordigde hier de oudere generatie die de oorlog nog heeft mee gemaakt. Een flink deel van zijn jeugd werd beheerst door de oorlog. Op jonge leeftijd werd hij in november 1944 gedeporteerd naar Duitsland, om daar gedwongen te werk worden gesteld. Bij werkzaamheden aan een spoorlijn raakte hij een stuk van een vinger kwijt. Nauwelijks bekomen van alle oorlogsellende werd hij enkele jaren later uitgezonden naar Nederlands Indië. Jeroen, evenals Jan wonend aan de Lollebeekweg, vertegenwoordigde de jongeren, die het oorlogsgeweld slechts kennen van de dagelijkse televisiebeelden. Ook hem werd gevraagd, om samen met zijn leeftijdgenoten zich in te zetten voor een wereld zonder geweld en onderdrukking, maar met vrijheid en welstand voor iedereen. Ook bij dit paneeltje werd door Maartje Duijkers een bloemenhulde gebracht en werden door Nikky van Kuyck en Bram Kuijpers zelfgeschreven gedichten voorgedragen. Het Dameskoor en het Kerkelijk Zangkoor van de heren, zongen naast "Mein Herz ist bei Jesu" en "Into my heart" ook nog het Britse volkslied "God save the Queen". Met een gebed en andermaal de door Jolanda Classens gespeelde Last Post werd ook deze ceremonie afgesloten, waarna er in het Castenrayse gemeenschapshuis De Wis voor iedereen gratis koffie of thee was. Ook kon daar een uitgebreide expositie over de beide vliegtuigongelukken bezichtigd worden. Onze Stichting kan met tevredenheid terugzien op deze stijlvolle en waardige onthulling van de beide paneeltjes. Veel werk is er de afgelopen weken verzet geworden en de vele complimenten van binnen en buiten Castenray betekenen voor ons een grote stimulans. De gevallenen verdienden onze eer en het geheel was een promotie voor ons dorp. We zijn dan ook iedereen, die heeft meegewerkt aan het welslagen van de onthulling, zeer dankbaar voor de medewerking. Martien Duijkers voor het gratis vervaardigen van de roestvrijstalen standaard en het paneeltje; de TuinToko Totaal uit Oirlo voor het gratis beschikbaar stellen van de stenen; de souvenirshop uit Overloon voor het uitlenen van de splinternieuwe vlaggen; Roger Weijs voor het lenen van de parachute; de fanfare voor het beschikbaar stellen van de zaal; Annie Lenssen en Hanneke Dinghs voor de keurige verzorging van het drankgebeuren; Wiel Seijkens voor zijn bijdrage in

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 3