Het tweede toestel dat in Castenray neerstortte," \4as een Halifax HR 799 bommenwerper van het 35RAF squadron, die op 22 juni 1943 terugkeerde van een aanval op de Duitse plaats Krefeld. Bij helder maanlicht werd hij aangevallen door de Duitse jager van Major Radusch en in brand geschoten. Het toestel, dat afkomstig was van de basis Gravely Hunts in Engeland, kwam om 01.34 uur neer in de buurtschap Valkenberg in Klein Oirlo. Zes van de acht bemanningsleden wisten voor de crash het toestel per parachute te verlaten. De Australiër sgt. H. Krohn 21 jaar en de Engelsman W.Brown 28 jaar oud kwamen om het leven. Eén lichaam werd in delen direct gevonden en ter plaatse begraven. Het andere ontzielde lichaam werd later gevonden. Volgens de heren Maes en Martens, die vlakbij een boerderij bewoonden, werden ze midden in de nacht opgeschrikt door ontploffingen en brand rondom de boerderij. Het toestel was brandend naar beneden gekomen en, nadat het eerst nog 2 bommen had afgegooid, op de grond geëxplodeerd. De bommen waren niet ontploft en werden later in een korenveld gevonden op ca. 300 m van de boerderij van Maes. De zes overlevende bemanningsleden waren: piloot W. Hickson uit Nieuw Zeeland, A. Hutchinson en J. Graham uit Canada, P. Croft, J. Dowsing en F. Maltas uit Engeland. Van hen wisten alleen Hickson en Hutchinson uit handen van de Duitsers te blijven. De overigen werden al spoedig gevangen genomen. William Hickson, die zijn rechter laars verloren was, hield zich schuil onder de brug over de Lollebeek (Lichtenbergweg/Kreuzelweg), terwijl de Duitsers op de brug stonden en lichtkogels afvuurden. Op een kous en een laars zwierf hij door het uitgestrekte landschap, totaal onwetend waar hij zich bevond. Om zijn honger te stillen, at hij rauwe erwten. Ergens in de omgeving van Veulen durfde hij om water te vragen en vervolgens zwierf hij verder door een voor hem onbekende streek. Zo kwam hij na enkele dagen bij de boerderij "Eikenhof' van de familie Van Staveren in Veulen. In het duister van de avond sloeg de hond aan en moeder Van Staveren, die buiten ging kijken, zag tot haar schrik een man op het erf staan. Toen duidelijk werd dat het een "Tommie" was, werd hij gastvrij onthaald en later langs een pilotenlijn naar de vrijheid geloodsd. Daarna werd de boerderij van Van Staveren in de ontsnappingsroute opgenomen en vonden nog veel geallieerde piloten er een tijdelijke schuilplaats. De laars van piloot Hickson werd gevonden door Piet Martens en is nu in het bezit van A. Peeters uit Broekhuizen. De familie Maes heeft nog de riemen van de parachute en enkele delen van de uitrusting van piloot Hickson. Jan Martens schonk enkele onderdelen van de Halifax aan de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. Ter herinnering aan de omgekomen bemanningsleden en het neerstorten van hun bommenwerper onthult ons Heemkundig Genootschap op 6 juni als eerste om 19.30 uur een paneeltje in Klein Oirlo bij de zitbank aan de Valkenberg/Diepeling. Vervolgens trekt het hele gezelschap naar de andere kant van Castenray, waar bij het kapelletje aan de Lollebeekweg het tweede paneeltje onthuld zal worden. Naast enkele toespraken van o.a. wethouder Heidens en de voorzitter van de Dorpsraad zullen een paar leerlingen van de basisschool zelfgeschreven gedichten voordragen. De kinderen zijn op school door een van de leden van het Heemkundig Genootschap reeds voorbereid met een gastles over de oorlog en de beide voorvallen. Verder zullen het Dameskoor en het Kerkelijk Zangkoor van de heren onder leiding van dirigent Joop Simons het gebeuren muzikaal luister bijzetten. De ceremonie wordt afgesloten met het spelen van de Last Post door Jolanda Classens. Na afloop van de beide onthullingen is er in gemeenschapshuis de Wis voor iedereen een gratis kop koffie of thee en kan er nog een kleine expositie bezichtigd worden over de beide vliegtuigongeluk ken. Uiteraard hopen we op goed weer en veel belangstelling van Castenrayse mensen. Woensdag 5 juni: Archeologiecursus les 10 - Tekenen van artefacten door F.Horbach in De Kemphaan te Venray. Aanvang 20.00 uur. Dit is de laatste cursusles.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 4