Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -3- Onthullisig herimieriegspaneeitjes te Castenray ticfjüRg 6enootsc(ja Cast tnraf Op donderdag 6 juni a.s. worden met het nodige ceremonieel om 19.30 uur in Castenray 2 paneeltjes onthuld, die ons blijvend moeten herinneren aan 2 tragische voorvallen uit de Tweede Wereldoorlog. Toen namelijk stortten op Castenrays grondgebied ,door de Duitse bezetters neergeschoten, geallieerde vliegtuigen neer, waarbij in totaal 8 bemanningsleden om het leven kwamen. De plaatsing van de herinneringspaneeltjes is een initiatief van de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. De beide paneeltjes moeten dienen als eerbetoon aan de gevallenen, maar tevens als herinnering aan de gruwelijkheden van de oorlog. Er is heel bewust gekozen voor 6 juni, omdat op die datum de geallieerde invasie op Normandië werd ingezet. Hiermee werd een begin gemaakt met de bevrijding van de door de Duitsers bezette gebieden. In de avond van 30 mei 1943 vertrokken vanaf diverse Engelse vliegvelden in totaal 644 geallieerde bommenwerpers, om een aanval uit te voeren op de Duitse stad Wuppertal in het Ruhrgebied. Liefst 1822 ton bommen daalde neer op de industriestad. Na het afwerpen van hun vernietigende lading vlogen de bommenwerpers huiswaarts. Tijdens de terugvlucht van de raid werden ze ergens boven Noord Limburg aangevallen door vliegtuigen van het Nachtjagdgeschwader I van de Duitse basis Venlo. De nachtjagers van dit vliegveld werden vanaf medio 1941 naar hun doelen geleid door de radarinstallatie van het in het Veulen gelegen Duitse Kamp. In het luchtgevecht dat volgde, werd een LancasterlII van de basis Waddington in Lincolnshire (Eng.) door de Duitse jachtvlieger Ober-Leutnant Meurer aangeschoten. Volgens getuige B.Janssen uit Castenray kwam het toestel 's nachts om circa 1 uur brandend naar beneden uit de richting Wanssum. Op ongeveer 300 meter achter zijn boerderij aan de huidige Lollebeekweg, vlak bij de Castenrayse berg, stortte het onfortuinlijke toestel neer. Twee bemanningsleden verbrandden in het toestel, terwijl twee andere inzittenden aan de rand van het bos in een roggeveld terecht kwamen. Zij werden pas 2 weken later gevonden. Een van hen heette Holt. Janssen kon zich dat naamplaatje nog herinneren. Eén man, navigator sgt. David Kimpton, sprong per parachute uit het brandende vliegtuig. Hij werd door de Duitsers gevangen genomen. De parachute is later door Janssen gevonden, die ook nog de twee boordkanonnen aan verzetsmensen overdroeg. Jan Peeters kan zich nog herinneren dat hij een soort telescoop vond met een vlaggetje eraan. Dat was bedoeld als noodsein bij een eventuele landing op zee. "We vonden noodrantsoenen, ze leken erg op snoeptabletten. We hebben ze meegenomen en opgegeten. We vermoedden dat het toestel al te laag vloog, om met succes per parachute uit het toestel te springen. Ze sprongen zich dus gewoon te pletter, omdat ze dat verkozen boven levend in het toestel te verbranden", aldus Peeters. In totaal kwamen bij deze ramp 6 bemanningsleden om het leven; de piloot flying officer Peter Holt 19 j., observer sgt. Donald McCollair gunner sgt. Harry Robinson 21 j., air gunner sgt. Raymond Stoddart 22 j., flight engineer sgt. Ivor Tucker 19 j. en air gunner sgt. Walter Young 25 j.. Aanvankelijk werden de slachtoffers in Venlo begraven, maar in 1947 werden ze overgebracht naar de Engelse begraafplaats Jonkerbosch te Nijmegen. Ter herinnering aan dit voorval zal een paneeltje geplaatst worden bij het veldkapelletje op de kruising van de Lollebeekweg en de Oosterbosweg/Meterikseweg.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 3