"Het in eigendom-, in bruikleen-, of op enigerlei 4rrdere wijze verwerven van historische of hedendaagse voorwerpen, welke als zodanig karakteristiek zijn voor de periode waarin ze gebruikt zijn of thans nog gebruikt worden in Castenray en omgeving, zoals archeologische voorwerpen, kleding en klederdracht; het verzamelen van kennis omtrent deze voorwerpen; het beheren, archiveren, beschrijven en documenteren van die voorwerpen ter bewaring voor het nageslacht; het aanleggen en onderhouden van fotoverzamelingen, film- en diacollecties, met verantwoorde beschrijving, kaartsystemen en registers, literatuur en boeken; het bevorderen van de kennis en geschiedkundig, oudheidkundig, heemkundig, bodemkundig en volkenkundig onderzoek betreffende Castenray en omgeving; het organiseren van exposities, alsmede het beschikbaar stellen van die voorwerpen ten behoeve van het onderwijs of andere het algemeen nut beogende instellingen; het bijeenbrengen van gegevens en documentatie betreffende Castenray en betreffende speciaal met Castenray verbandhoudende voorwerpen en onderzoekingen en verder al datgene wat tot verwezenlijking van het doel dienstig kan zijn." De volgende onderwerpen zullen o.a. opgepakt worden: - het ontstaan van Castenray - de vroegste geschiedenis en het leven van de mensen - kleding, gebruiksvoorwerpen, gewoonten, bijzondere gebeurtenissen, enz. - het boerenleven - middenstand, cafés - het Casels Broek - veldnamen en -wegen - de parochie en het parochieleven - Castenrayse families - kapellen en veldkruisen - oorlogstijd en Indiëgangers - boerderijen en andere gebouwen - emigranten - organisaties en verenigingen - de kwestie Oirlo - Castenray - de school - uitgezonden militairen Aan veel van deze onderwerpen werd het afgelopen jaar met groot enthousiasme gewerkt en veel is er beschreven. Maar we deden meer. Hoogtepunt in 2001 was de plaatsing en onthulling van het gedenkteken voor de Castenrayse oorlogsslachtoffers Piet van Rhee en Gerrit Arts. Het gedenkteken werd op 28 oktober 2001 na de Allerzielendienst onthuld door Mart Arts en An Michels-van Rhee. Verder werd er volop gewerkt aan de onderschriften van het fotoboek van 50 Jaar Parochie Castenray. Ook werd er archeologisch onderzoek gedaan bij de Diepeling en de Versen (Wüst). Naast veel prehistorische potscherven, vuursteenafslag en klingetjes werd er een mooie vuurstenen bijl gevonden. Wim Jeuken en Jan en Hay Strijbos volgden een archeologiecursus. Op 17 oktober 2001 werd het logo met het oude veldkapelletje in de Schans gepresenteerd. Regelmatig werden in de Schans informatieve artikelen gepubliceerd. In 2001 werd 8 keer vergaderd, waarbij de vele anekdotes elke bijeenkomst tot een zeer gezellig onderonsje maakten. We bezochten 2 regio vergaderingen en onderhielden nauwe contacten met de Stichting Aid Oeldere. We verkregen het lidmaatschap van het Lokaal Historisch Platform en bezochten 3 bijeenkomsten. Diverse historische materialen kregen we geschonken of in bruikleen. Ze werden geregistreerd en zullen bewaard blijven voor het nageslacht. Er werden 2 tentoonstellingen bezocht en we brachten een bezoek aan het gemeentearchief van Venray. Financieel konden we ons bedruipen door een bijdrage van de Schans, de Rabobank en enkele giften van inwoners. Gezien de vele plannen die we nog hebben, laat de begroting voor 2002 een flink nadelig saldo zien. Inkomstenbronnen zullen aangeboord moeten worden en mogelijk mogen we ook van u een gift tegemoet zien. Ons bankrekeningnummer is 12.81.37.517. Alvast onze hartelijke dank voor uw steun aan ons werk voor de Castenrayse gemeenschap.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 4