Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Uit het thuisfrontbulletin De Knuppel" nr. 5 van nov. 1949. Verslag van de 3e Grote Noord-Limburgse Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Venray. De tienjaarlijkse grote tentoonstelling is weer achter de rug en we willen er een kleine nabeschouwing aan geven. Deze tentoonstelling werd evenals de twee voorgaande zeer groots opgezet. Zes tenten waren opgeslagen die bij elkaar een oppervlakte hadden van ruim een halve hectare. Deze waren beschikbaar voor de Jonge Boeren. Boerinnenbond, Middenstand, Consumptietent. Evenals voorheen werden nu ook door onze Jonge Boeren en Boerinnenbond stands ingericht. Er werd gewikt en gewogen, om raad gevraagd en inlichtingen ingewonnen. We kregen de spontane medewerking van de Weled. Heer Achten en Hobbelen uit Horst. Het werk werd flink aangepakt. Veertien dagen voor de tentoonstelling werd iedere avond gewerkt. Het was natuurlijk weer Jan Vissers die met .grote nauwgezetheid alles in schaal bracht. Iedere avond kwamen de leden bij elkaar om blij en enthousiast bij Vissers te gaan werken. Ons ambacht veranderde van boer tot figuurzagen, timmeren en niet te vergeten tot loopjongen. Binnen zeer korte tijd werd dan ook alles tot in de puntjes afgewerkt. Twee dagen voor de tentoonstelling werd er gewerkt van de morgen tot de avond. Alle bouwwerken werden naar Venray getransporteerd. s Zaterdags werd begonnen met de opbouw van de stand. Er werd echte Castenrayse broekgrond aangevoerd, haver, rogge, tuinbonen, lupinen, kunstweide, blijvende weide, alles werd aangebracht om de stand zo levend mogelijk te maken. De indeling van de oude en van de nieuwe boerderij werd zo precies mogelijk ingericht, zelfs het Casels Broek werd niet vergeten. De kleine boerderijtjes werden prachtig verlicht, weer werk van Jan Vissers. Tweeduizend vellen papier werden er gestencild, die een korte doch duidelijke weergave waren van onze stand. Vanwege het warme weer was het noodzakelijk om de kleine akkers te besproeien. Er zat schot in de tuinbonen; in drie dagen ongeveer 6 cm gegroeid. De stand bleef fris en hield een keurig aanzien. Tegen half lis zaterdags was de stand van top tot teen klaar en kon de jury beginnen. s Zondags was het mooi weer en men verwachtte dan ook een recordaantal bezoekers. Tegen 1 uur begon de jury met het keuren van de stands; iedereen zat in afwachting. Wel bemerkten we dat de jury er het zijne van dacht; er was dan ook geen woord van los te krijgen. Tegen 2 uur kwam de consulent der Jonge Boeren, de Weled. Heer M.de Ponti, de prijzen erbij zetten. De spanning steeg ten top toen hij bij onze stand kwam. De uitslag was; 1st® prijs proefVeld met 93 5/6 punt, gevolgd door IJsselstein en Wanssum. De uitslag van de stands was eveneens zo, met 50 punten. Velen vergaten echter te lezen wat eronder stond; "Met lof der Jury". Ieder lid was in zijn nopjes. Hier kon men zien wat een klein dorp door eendracht tot stand kon brengen. Tegen 3 uur werd de tentoonstelling geopend. De belangstelling was enorm. De mensen drongen zich door de tenten. Er heerste een echt gezellige sfeer. De muziek werd prima verzorgd door de Fa.Tummers uit Helden-Panningen. tmUnny

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 7