Stichting Heemkundig Genootschap Castenray -13- ticking fjeem&unSig Cenootscfia ta»ttnr<rg Het oude landschap van Castenray en omgeving in beeid gebracht Op maandag 4 maart organiseert de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray in samenwerking met de Castenrayse Ouderenbond een diapresentatie in gemeenschapshuis "De Wis" aan de Matthiasstraat te Castenray. Deze presentatie, die om 19.30 uur begint heeft als thema "Het oude landschap van Castenray en omgeving" en zal verzorgd worden door Gérard Lucassen uit Geijsteren. De heer Lucassen, die gerust een autoriteit op toponymisch gebied genoemd mag worden, heeft in de afgelopen jaren uitgebreid onderzoek gedaan naar oude veldnamen in de regio. Duizenden namen van bouw-, hooi- en weilanden, alsmede de namen van boerderijen, wegen, wateren en b.v. grenspalen behoren inmiddels tot zijn domein. Samen kunnen zij de geschiedenis van het landschap vertellen, waar vroeger akkers, boerderijen en wegen mede het karakter van onze streek bepaalden. In de dialezing komt het kerkdorp Castenray en haar omgeving heel specifiek aan bod. Namen als de Versen, de Wüst, 't Spekven, de Vliegert, 't Sumes, de Roffert, enz. worden tijdens de diapresentatie belicht. Wat is de oorspronkelijke betekenis van deze namen? Oude boerderijnamen als Kiespenninghof, Wienenhof/Lomshof, Venshof, Op de KlefiOp de Berg, de Valkenberg, LandschrijvershoftSmuldershof Hagemanshof en diverse andere passeren de revue. Het gebeurde vroeger veel dat rijke stadsmensen hun geld belegden in boerderijen. Zo komt de naam Kiespenninghof van de 16e eeuwse Venlose schout Kiespenning. Waar lagen of liggen al deze boerderijen? Op 4 maart krijgen we het antwoord te horen. Ook zal de heer Lucassen vertellen over Klein Oirlo en de relatie tot de edelen van Wittenhorst; over xt Casels Broek, waar eertijds turf gestoken werd, maar waar ook smokkelaarspaden doorheen liepen; over de Lijkweg, de weg waarover vroeger de overledenen naar Venray gebracht werden, over de tolboerderijen en de galgen die op Castenrays grondgebied waren opgericht. Maar ook St.Matthias en de H.Brigida, die vroeger van Castenray een druk bezocht bedevaartsoord maakten, treden voor het voetlicht. Kortom, een schat aan historische namen, gebeurtenissen, oude gebruiken en verdwenen rituelen zullen worden toegelicht. Dikwijls "vergeten" namen, of namen waarvan we de betekenis niet meer weten, maken de eigen Castenrayse geschiedenis weer zichtbaar en geven soms zelfs kijk op onze vroegmiddeleeuwse nederzettingsgeschiedenis. Op deze buitengewoon boeiende tocht langs buurschappen, woeste gronden, beekdalen, bruggen, hoogtes en houtwallen komen ook het Peelgebied en de omgeving van Castenray aan de orde. Want het historisch landschap houdt uiteraard niet op bij de Castenrayse dorpsgrenzen. Zo zijn oude gewoonten en rituelen ook van toepassing op andere gemeenschappen en zullen behalve de naam Castenray ook de namen van aangrenzende dorpen en buurschappen als Veulen, Oirlo, Meerlo, Horst, enz. van hun betekenis voorzien worden. Het belooft dus ook voor buitendorpse mensen een uitermate interessante dialezing te worden. Een andere doelgroep zijn de jongeren, die deze unieke gelegenheid kunnen aangrijpen, om meer te weten te komen over de grond, waarop ze zijn geboren en het heem, waarin ze zijn opgegroeid. Ook voor hen blijft het een boeiend gegeven zich te realiseren, dat ons heem door

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 13