daar de golven 10 tot 20 meter hoog waren. De bböt is net een wip met zo'n storm. We stonden op het achterdek. Nu eens zag je het water heel diep beneden je,, dan weer kreeg je bijna natte voeten. Als hij achter omlaag gaat, gaat hij voor omhoog. Midscheeps zijn dan ook de passagiersverblijven en de machinekamers. Ons hadden ze met 80 man in het ruim geduwd. Verder zaten er nog 30 in het vooronder, die het meest te beklagen waren. De rest was ondergebracht in hutten. Die nacht op zee zal ik niet makkelijk vergeten. We moeten onder de Franse kust overnacht hebben. ïk weet er niks van, heb plat op mijn buik gelegen. Dan kun je er het best tegen en heb je geen last van overgeven. Je werd van links naar rechts en van boven naar beneden gegooid. Het schip kraakte en kreunde en als de schroef boven water kwam, trilde en schudde de boot in al zijn voegen, terwijl een oorverdovend geraas uit zijn buik kwam. Met kalme zee stoomden we s morgens Dover binnen. Een stuurman vertelde dat we het ergste nog ontgaan waren; daar wist de Queen Mary van mee te praten. Ongeveer 50 km bij ons vandaan was een Fransman vergaan. Twee dagen later was het ergste leed geleden. We passeerden Kaap Finisterre noordwest Spanje JS waar je nog net de huisjes kon zien liggen. Het was echter veraf. We zaten toen (2 janin de Golf en ofschoon een schuit, die op 200 a 300 meter passeerde, de halve tijd niet te zien was door de golven, voelden we ons weer fit en was onze hoek weer de rumoerigste. Het weer werd langzaam zachter en zonniger en toen we Madeira naderden, liepen we al in ons overhemd en tropenbroek. Een zekere spanning kon je voelen. Morgen weer land. Opgewek te gezichten, die al een tikkeltje bruin werden. Een kwinkslag, gelach en gezangT is 5 januari. Driekoningen, 6 jan. Mijn eerste gang, toen ik wakker werd, was naar boven. Een hoge, donkere, grillig omlijnde massa met ontelbare lichtpuntjes, die zwart afstak tegen de donkerblauwe lucht. Na het aankleden en wat dies meer zij weer naar buiten. Een fantastisch gezicht. We naderden Funchal, de hoofdstad. Alles baadde in het zonlicht. Donkergroen tekenden zich de boomgaarden en tuinen van zuidvruchten, vooral bananen, af. Daartussen bruine en donkerkleurige vlekken. Alle mogelijke kleurschakeringen, niet fel, maar fijn zacht. Overal lagen de witte huisjes met fel rode daken Beneden aan de zee dicht op elkaar gedrongen, naar boven steeds meer verspreid. Steile en hoge bergruggen gescheiden door diepe ravijnen. Ik zou de hele Oelderse Post wel vol kunnen schrijven, dan had ik er nog geen goed beeld van gegeven. Het heet niet voor niets het sprookjeseiland der Portugezen. Om ongeveer 8 uur legden we aan. Direct zwermden alle mogelijke kooplui om en op de boot met "souvenirs". De meesten spraken goed Engels. Voor tandpasta en pepermunt kon je het meeste los krijgen. Ze waren gek op onze kistjes en kleding. Prachtig bewerkte kisten (naaidozen), hoeden en tassen werden luid schreeuwende en druk gebarende, tegen een na lang loven en bieden bedongen prijs, geruild. We mochten de stad in. De eerste indruk was het vreemde weer vaste grond onder de voeten te hebben, net of de grond je tegemoet komt. Prachtige bloemen, opvallend groot en mooi van kleur: oranje, vlammend rood, lila, enz. Soms had je een bergriviertje, dat heel diep ingesneden was en overdekt met een netwerk van ijzerdraad, waar bloemen overheen groeiden. Heel diep tussen dikke, ronde keien stroomde een smal beekje, dat in de regentijd een machtige bergstroom wordt en alles meesleurt naar de zee. De straten waren met veel zorg geplaveid en met prachtig inlegwerk versierd. Bij het vallen van de avond koersten we in zuidwestelijke richting het onbekende tegemoet. Daarover een volgende keer. Alle inwoners van Oeldere en Cassele hartelijk gegroet, ook van Jan. A.Vollebergh 2811.05.722 2eCie. Inf. Curacao" In hetzelfde blad uit 1949 treffen we de volgende nieuwtjes aan: Geboorten:J.Rambags-Vuüings,zoon; H.Cremers-Wismans,dochter; H.Verstegen- Vullings,dochter Huwelijken: Sjaak Hermans, Klein Oirlo en Thea Lauwers uit Deurne Ser Muysers te Oirlo en Nella Vullings te Castenray Gerard Thielen, Klein Oirlo en Gertrudis Thielen, HorstGerard Peeters en Anna Steegs, beiden uit Castenray." 3

Castenrays dorpsblad De Schans | 2002 | | pagina 3