Stichting Heemkundig Genootschap Castenray DE TOER Cöstenrajp 1 Zondag 18 nov wordt in gemeenschapshuis De Wis het boerenbruidspaar voor het carnavals- seizoen 2001/2002 uitgeroepen. Het wordt dan weer de tijd van het oude boerenleven, de pruumkesweg en t parsvlejs, maar eveneens van de ouderwetse boerenkleding. Zondagse kleding wel te verstaan, want bij een bruiloft waren de boerenmensen op hun mooist uitgedost. De mannen kwamen in een keurig zwart pak en de vrouwen vielen vooral op door hun prachtige mutsen en toeren op het hoofd. Over dit opvallende hoofddeksel willen we u de komende weken wat meer vertellen. We zijn daarvoor te rade gegaan bij Harrie Linskens uit Venray, die alles weet over de toeren, die in onze regio gedragen werden. Maar ook hebben we informatie ingewonnen in eigen dorp bij To Emonts en Maria Gooren-Dinghs. Wie kent niet de fraaie klederdrachten van plaatsen als Volendam Marken, Urk, Katwijk, of bijvoorbeeld de Zeeuwse eilanden? De rijkdom en sierlijkheid van de vrouwen presenteren zich vooral in de hoofdbedekking en de bijbehorende sieraden. Bij welgestelde boeren en middenstanders uiteraard geheel van goud. En de kleding van goede snit en uitstekende kwaliteit stof, buitenshuis tegen weersinvloeden beschermd door een mantel of omslagdoek. Vooral op hoogtijdagen waren en zijn nog veel vrouwen op hun mooist uitgedost. Maar ook Noord-Limburg, onze contreien dus, kende in de 18° en 19e eeuw en ook nog wel in de eerste helft van de 20e eeuw haar eigen klederdracht. Ook in Castenray liepen ze parmantig mooi te zijn, de vrouwen met hun prachtige jurken, opvallende mutsen en zogeheten toeren. Deze mooie klederdracht van toen verdient meer aandacht dan ze altijd gekregen heeft. En dan vooral de toer, deze typische hoofdbedekking, die zo kunstig met de hand gemaakt werd door de Noord-Limburgse toerenmaaksters. Zij wisten precies wat kenmerkend was voor een bepaald dorp, wat bijvoorbeeld bij Castenray hoorde en welke toer bij een bepaalde stand paste. Want standsverschil was de mensen in die tijd geheel niet vreemd. En de toerenmaaksters wisten ook exact wat er gedragen moest worden bij een begrafenis, of bij feestelijke gelegenheden als bruiloften en kerkelijke feesten. De toerenmaakster bepaalde dus min of meer hoe de toer eruit ging zien en niet de draagster van de toer. Regelmatig verzorgt de folklore-dansgroep "De Hakkespits" uit Venray her en der optredens. Een onderdeel van deze vereniging vormt ook de speciale 2 klederdrachtengroep, die kleding uit vervlogen tijden demonstreert. Diny j Stevens-Marcellis (de zus van Mart Marcellis) presenteert bij deze klederdrachtengroep de "Caselse toer". Deze toer is uiterst nauwkeurig nagemaakt van een originele toer, die een van de 6 dames Friesen (zie foto Rabobank-kalendervroeger droeg. Het is een strikkentoer met een paar heel kleine bloemetjes.

Castenrays dorpsblad De Schans | 2001 | | pagina 2