13 Stichting Heemkundig Genootschap Castenray Met heel veel gemeenschapszin wordt momenteel door tientallen Castenrayse vrijwilligers op ons kerkhof gewerkt aan de bouw van een urnenmuur. Niet alleen is dit een uitstekend initiatief, maar een dergelijk project verstevigt ook nog eens de onderlinge band en saamhorigheid van onze dorpelingen. Voor onze stichting tevens een aanleiding voor wat historische informatie. Vroeger wilden de mensen altijd zo dicht mogelijk bij het altaar begraven worden. Onder vrijwel alle oudere kerken liggen dan ook de nodige lichamen onder de vloer begraven. Onder sommige kerken, zoals bijvoorbeeld de St.Petrus Banden in Venray, liggen de lijken wel 5 lagen dik. Alleen de allerrijksten konden een plek zo dicht bij het altaar betalen. Met iets minder geld kwam je ook verder van het altaar af te liggen. Doordat de ruimte onder de kerkvloer op een gegeven moment vol raakte, maar de inkomsten zeer welkom waren, ging men de lijken stapelen. Door dit stapelen van de lijken onder de kerkvloer kwamen de bovenste lijken zo hoog te liggen, dat de stank tot in de kerk begon door te dringen. Daar komt de uitdrukking "rijke stinkerds" vandaan. Napoleon heeft uiteindelijk een einde gemaakt aan deze onhygiënische toestand. Op een gegeven moment raakte de beschikbare ruimte onder een kerk natuurlijk vol en werden de overledenen naast de kerk begraven. Zo ontstonden de kerkhoven. In het boekje van 50 Jaar Parochie Castenray lezen we, dat in onze parochie het kerkhof in 1929 is opgericht. Castenray kreeg in dat jaar het recht om in eigen kerk ook uitvaarten te verzorgen en op een eigen kerkhof de doden te begraven. Dit gebeurde onder het bestuur van rector Kuipers, die hier van 1927 - 1932 rector was. Na hem kwam rector Verheggen Hij was in Castenray 1 jaar rector (1932 - 1933) en werd toen pastoor van onze parochie. In 1941 overleed hij en werd als enige pastoor op ons kerkhof begraven. Zijn graf vinden we links van het grote kruis. "De plaats rechts is nog steeds gereserveerdschrijft oud pastoor Keulaerds heel suggestief in het jubileumboekje van 50 Jaar Parochie. Gelijk had hij, maar deze mooie locatie wordt niet voor hem, want daar komt nu de urnenmuur. Niet weggestopt in een hoekje, zoals op veel plaatsen het geval is, maar fraai centraal gelegen op de mooiste plek op ons kerkhof. Vergadering Door omstandigheden is de vergadering van maandag jl. verplaatst naar vandaag woensdag 10 oktober. Aanvang 19.30 uur bij Wim Jeuken. Als eerste punt bespreken we de ceremonie rond de inwijding van het gedenkteken voor de oorlogsslachtoffers en de inzegening van de umenmuur op zondag 28 oktober a.s. Bij dit agendapunt zal ook de secretaris van het kerkbestuur, Piet Maes, aanwezig zijn. Overige agendapunten: - notulen 05-09-01 - mededelingen - logo - financiën - voortgang werkzaamheden - rondvraag

Castenrays dorpsblad De Schans | 2001 | | pagina 13