ER OVER PRATEN HELPT([<M Telefonische Hulpverlening Er staat een stevige wind en als ik de deur van de Telefonische Hulpdienst achter ne dicht trek moet ik even op adem komen. Letterlijk en figuurlijk. Onwillekeurig krijg ik altijd een gejaagd gevoel van wind en de rust in de telefoonkamer doet me dan ook goed Onrustig en gejaagd, zo klinkt ook de stem van de vrouw die ik een half uurtje later aan de telefoon heb."Ik weet niet of U kinderen heeft" zegt ze "maar ze halen me op het ogenblik het bloed onder de nagels vandaan." Zijzelfheeft een dochter van 17 en twee zonen van 15 en 13 jaar. En de zonen zijn hevig grenzen aan het verkennen, 'ik wel dat ze aan het puberen zijn" verzucht de moeder, "en dat ze het niet gemakkelijk hebben met die tentamens en zo, tnaar ik ben ook maar een mens." Ik kan het me levendig voorstellen, uit eigen ervaring en uit de verhalen in mijn omgeving. Ze vertelt verontwaardigd over de ruzies die de jongens samen hebben "en als ik er tussen kom, krijg ik ze natuurlijk allebei tegen me." Over de opmerkingen "ze denken geloof ik dat ik hier ingehuurd ben als persoonlijk slaaije" "En dan weetje niet hoe je moet reageren, he?" vraag ik. Zo komen we op onze eigen onmacht als moeder zijnde. Je weet best dat dat verzet een fase is waar ze door heen moeten. Je weet datje geduld moet hebben, maar je bent ook maar een mens. "Ja," verzucht ze "en dan weet ik niet meer of ik het nu goed doe of niet, vooral omdat mijn oudste het lang niet zo erg had." Ik vraag haar wat ze van mij verwacht. "Eigenlijk niets" zegt ze "ik wil het alleen maar even kwijt. Mijn man is druk met zijn werk, die kan ik nu niet storen en als ik het maar even heb kunnen vertellen, lukt het wel weer. Zo erg is het nou ook weer niet hoor. Ik bedoel, het gaat niet echt verkeerd met ze." Ze is even stil en zegt dan wat lachend "mijn eigen moeder zegt dal ik nu eens voel wat zij vroeger met me te stellen had, dus zal het er wel bij horen." Dat kan goed, maar dat wil nog niet zeggen dat het altijd gemakkelijk is om moeder te zijn. Je wilt het beste voor je kinderen, je wilt ze behoeden voor gevaren en misstappen. Maar je weet ook dat ze konsekwenties van eigen gedrag moeten dragen. En wanneer moet je ze als kind en wanneer als volwassen aanspreken? We praten nog even door en ronden het gesprek dan af. "He, bedankt" zegt ze "ik heb even bijgetankt. Nu kan ik er weer tegen." Als ik haar sterkte gewenst heb, zit ik nog even na te denken over mijn eigen worstelingen met mijn kinderen. En dat het inderdaad goed doet als je daar gewoon eens over kunt praten. De SOS Telefonische Hulpdienst is dag en nacht bereikbaar voor een gesprek van mens tot mens. Het telefoonnummer is 077 3548888. Ook als u geïnteresseerd bent in dit vrijwilligerswerk kunt U daar op dit nummer meer informatie over krijgen. 5 l LIMBURG IGerrit Arts Brienshoekweg 6 S 5809 EW Leunen 24 uur bereikbaar op: Tel: 0478-515221

Castenrays dorpsblad De Schans | 2000 | | pagina 5