VUURWERK!!!! Wees verstandig Hoe werkt vuurwerk: //j\ Wat kan er misgaan met vuurwerk? Het HALT-BUREAU Steunpunt Ven ray wenst je een gezellige, feestelijke, knallende en vooral ook een veilige jaarwisseling!! Je hebt enorm veel soorten vuurwerk, maar allemaal hebben ze 1 ding gemeen: er zit kruit in dat ontploft. hen ontploffing krijg je ais je buskruit ir. een afgesloten buisje stopt en aansteekt. Er komt dan plotseling veel gas vrij, dat niet meer in het kleine buisje past. Zit onderin het buisje een gat, dan spuit het gas eruit en stijgt het geheel op, net als bij een raket of straalvliegtuig. Zitten er in de bodem eenpaar kleinere gaatjes, dan geeft dat een fluitend geluid Als je het buisje potdicht maakt, dan wordt de druk zo groot, dat de hele boel met een knal uit elkaar spat. Een explosie dus. Je hebt vuurwerk dat beweegt en vuurwerk dat stil blijft staan. Vuurpijlen zijn voorbeelden van bewegend vuurwerk. Het meeste vuurwerk beweegt niet. Dit vuurwerk moei je neerzetten, weggooien en soms (b.v. bij sterretjes) vasthouden. Om het kruit aan te steken gebruik je de lont. Die geeft je nog even de tijd om te maken datje wegkomt, voordat de zaak de lucht ingaat. Dit lontje gaat razendsnel, som 30 centimeter in 1 seconde. Je snapt dan ook wel waarom het bloedlink is om vuurwerk af te steken waarvan het lontje is afgebroken of halverwege is uitgegaan. Voor je het weet knalt het in je handen uit elkaar!!! Vuurwerk hoort tot de"explosieven". Net als munitie en dynamiet. Gevaarlijk spul dus. Een paar dingen die mis kunnen gaan: Bewegend vuurwerk: Een vuurpijl kan grillig rond gaan vliegen; je weet niet waar hij terecht zal komen. Dus nooit afsteken als er mensen of dieren vlakbij staan en netjes lanceren vanuit een fles. Knalvuurwerk: Zohi knal kan erg hard zijn. Zeker als dit vlakbij je oor plaatsvindt; dit kan je je trommelvliezen kosten. Gooi dus nooit een rotje naar iemand toe. Probeer ook geen "SuperknaP te maken door rotjes aan elkaar te binden Vonken: Vonken doven snel maar zijn wel gloeiend heet; 1000 graden Celsius is heel normaal. Je kunt raden wat er gebeurt als je zo'n vonk in je oog of op je kleren krijgt. Dit geldt ook voor sterretjes koud vuur bestaat niet!!! Artikel uit de krant: Jongen in Berükum raakt 2 vingers kwijt. Leeuwarden: De dertienjarige M. Moet twee vingers missen. Op oudejaarsavond stak hij met een paar vriendjes vuurwerk af. Hij had de vuurpijlen nog in zijn hand toen deze ontploften. De jongen werd direct naar het ziekenhuis gebracht, maar de artsen konden zijn gewonde vingers met meer redden. De afdeling EHBO van het ziekenhuis draaide die nacht overigens op volle toeren vanwege de vele verwondingen door vuurwerk. - 2 - f

Castenrays dorpsblad De Schans | 1999 | | pagina 2