Ook dat is KERSTMIS Telefonische Hulpverlening NOTTELMAN RIJSCHOOL VENRAY AUTO en MOTORRIJSCHOOL Vanaf 10 dagen het rijbewijs Nottelman Rijschool Gratenstraat 7, Venray Tel. 0478-584359 Fax 0478-584359 - 12 - \S - 11M 8 U R 6 Tweede kerstdag. De laatste kerstvisite is vertrokken; het huis is weer enigszins op orde en op mijn fiets onderweg naar de Telefonische Hulpdienst geniet ik vande rust. De collega die ik aflos heeft nog een kerstdiner voor de boeg en al gauw heb ik het rijk alleen. En waj voor een rijk! Een kleine kamer, een kerstboom met lichtjes, een slinger fleurige kerst- en nieuwjaarswensen. Het is net een vredig eiland waar ik na de drukke feestdagen weer even tot mezelf kan komen. Zelfs het geluid van de telefoon doet gen afbreuk aan die rust. "Goeden avond" zegt een geagiteerde vrouwenstem "Die hele kerstmis kan me gestolen worden..." Zo te horen komt dat van heel diep uit haar hart. Ze moet er zelf even om lachen als ik dat zeg. "Ik meen het ook heel diep" zegt ze dan en vertelt over de kerstdagen. Dagen, die je toch met het hele gezin gezellig bij elkaar door wilt brengen. "Maar dan krijg je eerst dat gedoe met afspraken, want op eerst kerstdag moest mijn zoon bij zijn vriendin eten, mijn dochters hadden tweede kerstdag met vrienden afgesproken, mijn schoonmoeder wilde 's avonds niet eten en mijn ouders verwachtten eigenlijk dat we een kerstdag naar hun kwamen, maar dat vond mijn man weer niet leuk. Enfin, uiteindelijk zijn we gisteren naar mijn ouders toe gegaan en hebben we vandaag samen gegeten, maar vraag me niet hoe.... Het kerstdiner was een fiasco geworden. De dochters wilden vlug vlug eten, zodat ze nog weg konden gaan, haar man werd daardoor zo geïrriteerd dat hij was uitgevallen en de wederzijdse ouders waren zichtbaar verlegen met de situatie. Ze had het zo anders voorgesteld. Vredige kerstdagen in een gezellige, huiselijke sfeer. Ze had het huis versierd, zorgvuldig een menu samengesteld, inkopen gedaan. De hele dag was ze bezig geweest met de voorbereidingen. "En nu zijn ze allemaal weg en staat er nog en berg afwas..." We praten samen over verwachtingen en teleurstellingen. Over verwachtingen die samenhangen met bepaalde momenten. Over de inspanningen die je verricht om het anderen naar de zin te maken en de teleurstelling als dat niet gezien of gewaardeerd wordt. Ze herkent het meteen. "Eigenlijk vul ik al voor de anderen in wat ze fijn en gezellig zullen vinden" zegt ze. Wat zou ze zelf het liefste doen met de kerstdagen, als ze met niemand rekening zou hoeven houden? Ze hoeft niet lang na te denken. "Een paar dagen naar zee, lekker in een hotelletje, wandelen langs het strand, een paar goede boeken..." Wat weerhoudt haar er van om dat eens te doen? Nu moet ze echt lachen. "Omdat ik denk dat ik het niet kan maken tegenover de rest van het gezin zie je... nou doe ik het weer..." We praten nog wat na en nemen dan afscheid. Ze is vast van plan om het anders te gaan doen. Ik neem nog een kop koffie en bedank dat ik zo'n kerstdagen aan zee eigenlijk ook wel zou willen... De SOS Telefonische Hulpdienst is ook met Kerstmis en Nieuwjaar dag en nacht bereikbaar voor een gesprek van mens tot mens. Ons telefoonnummer is 077 3548888 Ook als U geïnteresseerd bent in dit vrijwilligerswerk kunt u dit nummer bellen. RIJSCHOLEN;

Castenrays dorpsblad De Schans | 1999 | | pagina 12