EEN GESPREK VAN MENS TOT MENS.... Het is niet gemakkelijk om zomaar tegen een onbekende te vertellen wat je bezig houdt. Je weet niet of je serieus genomen wordt en je weet niet welke consequen ties dat kan hebben. "Hallo onbekende", zegt de vrouw als ik de telefoon van de Telefonische Hulpdienst opneem. Ik zag jullie naam op een folder en nu bel ik maar eens. Dat kan, is er een speciale aanleiding om juist nu te bellen Daar is ze wat voorzichtig in. Ik krijg het gevoel dat die aanleiding er wel i^, maar dat ze dat zo een twee drie niet durft te zeggen. Waar ze die folder tegen gekomen is? Dat was bij de sportvereniging. Ze sport graag in haar vrije tijd en zit bij een gezellige vereniging. Er begint me iets te dagen. De Telefonische Hulpdienst verzorgt de telefonische opvang voor het project 'sexueel intimidatie in de sport' van NOC*KNSF. ïs ze onze naam misschien tegenkomen in een folder over dit project? Dat is inderdaad het geval. Een moeilijk onderwerp om over te praten, sexuele intimidatie. "Ja", zegt ze "en eigenlijk weet ik niet eens of het dat wel is." Dan kan ze haar verhaal vertellen. Een gezellige vereniging waar ze zich thuis voelt. Alleen die ene man, hij doet in feite niets wat niet door de beugel kan. Maar toch vindt ze hem griezelig. De manier waarop hij naar haar kijkt, de opmerkingen en complimenten over haar uiterlijk, de aanrakingen. Ze voelt zich niet op haar gemak bij hem en daardoor ook niet meer bij de vereniging. "Misschien verbeeld ik me het wel en bedoelt hij er niets mee", zegt ze, "Misschien moet ik me niet aanstellen". Dat is heel goed mogelijk, maar je niet prettig voelen bij iemand is geen aanstellen, vind ik. De vraag is hoe je er voor kunt zorgen dat je je wel prettig voelt. Wat zou ze willen dat er verandert Ze geeft een aantal dingen aan. Ze wil niet steeds horen dat ze een goed figuur heeft, ze wil niet steeds een hand op haar rug gelegd krijgen. Zou het mogelijk zijn om dat met die persoon te bespreken Dat doe je niet zo snel, maar het zou eigenlijk wel moeten, vindt ze. Samen overleggen we hoe ze dit het beste bespreekbaar kan maken zonder de ander misschien onnodig te kwetsen. We spreken af dat ze zal terugbellen als het niet helpt. "Poe" zegt ze opgelucht, Ik ben blij dat ik gebeld heb. Je weet niet wat je van zo'n telefoonnummer moet venvachten en ik was bang dat jullie me niet serieus zouden nemen of dat er meteen ontzettende toestanden gemaakt zouden worden". Als ik de telefoon neerleg bedenk ik dat de kracht van de Telefonische Hulpdienst toch zit in 'het gesprek van mens tot mens'. Waarin de ander serieus genomen wordt en zonder veel 'toestanden'. Ook U kunt ons bellen voor een gesprek van mens tot mens. Wij zijn dag en nacht bereikbaar op telefoonnummer 077-3548888

Castenrays dorpsblad De Schans | 1998 | | pagina 7