ELK EINDE IS EEN &EUWE BEGIN.... Oudejaarsavond. Het is fris als ik naar de dienst fiets, maar binnen is het behaag lijk warm. De koffie staat klaar en de schaal met oliebollen verspreidt een verleide lijke geur. Mijn collega wenst me een goede wacht en alvast een goed begin van het nieuwe jaar voor hij naar huis gaat. Dan wordt de kamer een kleine, intieme wereld. Zacht licht van de schemerlamp, wat geroezemoes op straat en een eerste vroege knaller.... Het geluid van de telefoon doorbreekt de stilte. Een vermoeide mannenstem vraagt of het gelegen uit komt, hij wilt met iemand praten. Natuurlijk kan dat. Ik zit er voor. Het is echt zo'n avond om terug te kijken...' zegt hij zachtjes. Dat gevoel herken ik. Terugkijken op het afgelopen jaar en de balans opmaken. Voorzich tig vraag ik wat hij allemaal ziet als hij zo terug kijkt. Even is het stil. 'Weinig goeds en eigenlijk niets om verder mee te gaan', zegt hij dan. Hij klinkt eenzaam, hopeloos bijna. En als ik verder doorvraag vertelt hij zijn verhaal. Een verhaal van tegenslagen en van verlies. Een ziekte die zijn hele leven veranderde. Hij kon zijn werk niet meer doen, had nauwelijks nog energie. 'Dat vrat aan me mevrouw' zegt hij 'dat je lijf je zomaar in de steek Iaat, dat je zomaar buitenspel komt te staan'. Geestelijk uitgeput werd hij een moeilijke man om mee te leven. Zijn vrouw kon er niet meer tegen. 'Dat begrijp ik ook wel, ik kon er ook niet tegen hoe ik zelf was'. Zijn kinderen gingen bij zijn vrouw wonen. Hij ziet ze nog zelden. Nu woont hij alleen. 'Het huishouden is geen punt, dat lukt me wel... maar de dagen zijn zo leeg... en dan vraag ik me af, wat heeft het allemaal nog voor zin om door te gaan Hij vertelt over zijn angst om zijn zelfstandigheid te verliezen.... en zijn angst om alleen te blijven. Zijn eenzaamheid en zijn gevoel van zonlicht. We praten over zin en betekenis, zoeken naar antwoorden op levensvragen. Aan het eind van het gesprek maken we samen de balans op. Ik kan zijn ziekte niet wegnemen, zijn vrouw niet terug brengen, zijn leven niet vullenmaar hij is meer dan dat. Hij weet dingen raak te formuleren, is een aangename gesprekspartner. Dat kan toch ook met andere mensen En het valt me op dat hij alleen maar kijkt naar de dingen die hij verloren is en niet naar datgene wat er nog is of kan komen. 'Ik had het zo nog niet bekeken, maar je hebt gelijk' zegt hij aan het eind van ons gesprek Elk einde is tegelijk een nieuw begin en moet ik nu gaan zoeken naar dat begin. En gaan denken over hoe ik mijn leven nu wil gaan inrichten'. Ik wens hem succes met zijn zoektocht. En wie weet hoe de balans van 1998 er uit zal zijn De S.O.S. Telefonische Hulpdienst is dag en nacht bereikbaar voor een gesprek van mens tot mens, ook tijdens de feestdagen. Ons telefoonnummer is 077-3548888. Dit nummer kunt U ook bellen als U geïnteresseerd bent in dit vrijwilligerswerk. i

Castenrays dorpsblad De Schans | 1997 | | pagina 2