- 7 AL L'iii AANDACHT VOOR DRUGS. IS DAT NOU WEL NODIG? Vanuit het project "Join it" hebben we verschillende artikelen geplaatst over verslaving en middelen. Ook redenen waarom jongeren hun toevlucht zoeken tot dit soort gebruik. Ons bereiken echter steeds meer signalen dat de waarschuwende zijde van deze informatie te weinig of zelfs niet aan de orde komt. Een reden om er in dit artikel aandacht aan te besteden. Allereerst willen we trachten aan te geven waarom we vooral objectieve informatie geven. Daarna komt de ook meest gevaarlijke kant van druggebruik ter sprake. De grootste groep van gebruikers, meestal praten we van consumenten, van hasj/wiet en ook XTC zit in de leeftijd tussen de 1? en 24 jaar. Dit zijn jongeren die zich in de adolescentie bevinden. Adolescentie betekent dat jongeren naast lichamelijk ook geestelijk volwassen worden. De jongeren dient daarvoor los te komen van datgene wat zijn ouders aan normen en waarden hebben. Van hoe zij in het leven staan. Hij/zij komt of is in een leeftijdsfase waarop datgene wat zijn ouders zeggen, per definitie wordt benoemd als oubollig of ouderwets. De meeste jongeren zullen hier niet openlijk voor uitkomen, maar de goede raad die men var. zijn ouders krijgt, negeren. Dit negeren wordt zelfs versterkt als ouderen op dit moment hun autoriteit in de vorm van machc gebruiken. Daar komt bij dat de groep waar men vaak mee omgaat er vaak ook een gemeenschap pelijk norm en waardensysteem op na houdt waar de jongeren zich mee identi ficeert. Hier vindt hij/zij op dit moment houvast. Een te nadrukkelijk gebruik van ouders van hun ouderlijke macht zal het contact met hun kind verslechteren en juist het contact met de groep doen versterken. Kunnen ouders dan niets doen? Natuurlijk wel! Uw kind is inmiddels lichame lijk volwassen en kan ook op een volwassen manier aangesproker, worden op zijn gedrag. Volgens ons dient dit vooral op een nieuwsgierige manier te gebeuren. Niet te snel klaar staan met je mening, accepteren dat je kind er een andere mening of gedrag op na houdt en je vooral laten informeren over datgene waar hij/zij mee bezig is. Dit betekent dat je vooral moet luiste ren en respect tonen voor datgene waar de jongere mee bezig is. Dit soort contact moet uiteraard plaatsvinden in een verhouding met je kind waarbij er regelmatig tijd wordt gemaakt voor elkaar. Het lijkt duidelijk dat het initiatief hiervoor bij de ouders ligt. Tevens dien je ervan uit te gaan dat contact met je kind over dit soort onderwerpen niet in één gesprek op tafel kan komen. Het regelmatig terug laten komen van dit soort onderwerpen tijdens het eten of tijdens de afwas, zorgt voor een vertrouwensbasis die bij dit soort gevoelige onderwerpen noodzakelijk is. «ij hopen dat we U duidelijk hebben kunnen maken dat als je als ouder teveel op de bezwerende, moraliserende en daarnaast ook autoritaire manier met uw kind over dit soort zaken, praat enerzijds de kans bestaat dat uw kind zichzelf moeilijk weerbaar leert maken voor datgene wat er zich afspeelt in onze wereld. Hij wordt er bang voor. Anderzijds dat het hem juist uitnodigt op onderzoek uit te gaan. naar datgene waar de ouders zo voor waarschuwen. Hij wordt erg nieuwsgierig. Ook kan hij zich hiermede afzetten tegen uw mening en gedrag. bestaan er rond het gebruik van drugs en met name hasj/wiet of XTC dan geen. gevaren? Natuurlijk vel. Mensen die zich psychisch niet zo sterk voelen, kunnen bij hasj of vietge-

Castenrays dorpsblad De Schans | 1997 | | pagina 7