De werking van drugs Je kunt drugs op verschillende manieren inde len. Door de manier van inname b.v. slikken, drinken, snuiven of spuiten. Of de mate waarin drugs geaccepteerd zijn in de samenleving. Naast legale middelen (alcohol en pijnstillers) heb je voorgeschreven middelen (valium, librium) maar ook gedoogde middelen, zoals softdrugs (hasj en wiet) en tot slot illegale middelen (xtc, speed, heroïne, cocaïne). Wij kiezen er echter voor om de middelen in te delen naar de reden van mensen om te kiezen voor een bepaald middel. Die keuze hangt samen met de werking van de drug. Als we kijken naar wat drugs doen dan hebben alle drugs gemeenschappelijk dat het stoffen zijn die de hersenen prikkelen. Die hersenprikkels veroorzaken op hun beurt allerlei geeste lijke en lichamelijke effecten Deze effecten kunnen stimulerend, kalmerend (verdovend) of bewustzijnsveranderend zijn. Stimulerend: Bij gebruik van deze middelen krijgt de gebruiker het gevoel meer energie te hebben en alerter te zijn. Het is ook zo dat de gebruiker zich energieker gedraagt, men voelt zich erg zelfverzekerd en heeft vaak het idee dat men de hele wereld aan kan, maar het put wel de reserves uit. De risico's zitten dan ook in het overschatten van situaties en het uitputten van de reserves. Middelen met een stimulerende werking zijn cocaïne, amfetamine (speed), maar ook tabak en koffie Kalmerend: Hierbij krijgt de gebruiker het effect van een roes. Door de kalmerende en ontspannende werking worden de scherpe kantjes van het leven wat minder scherp of volledig weggedrukt. De gebruiker voelt zich rustiger en maakt zich minder druk om zaken. Voorbeelden van middelen met een kalmerende werking zijn heroïne, tranquillizers, zoals valium en ook alcohol. Alcohol heeft in eerste instantie een stimulerende werking, maar die is meestal van korte duur om daarna over te gaan in een verdovende werking. En verder hebben een kalmerende werking opiaten, morfine en snuifmiddelen (viltstiften en lijm die de stof tri bevatten). Ook hasj en wiet hebben een kalmerende werking, vaak een combinatie met een bewustzijnsveranderende werking. Bewustzijnsveranderend: Bij het gebruik van deze middelen veranderen de stemming en waarneming. Dit kan variëren van het anders ervaren van kleuren, muziek en relaties tot het ervaren van een compleet andere wereld. Voorbeelden van middelen met een bewustzijnsveranderende werking zijn hasj en wiet, maar zeker ook LSD en andere tripmiddelen. Bewustzijnsveranderende middelen hebben nog meer dan de andere drugs de neiging om de stemming waar iemand in verkeert te versterken. Als iemand zich slecht voelt dan is de kans dat hij na gebruik zich nog slechter en depressiever voelt. Paddo's (paddestoelen) en peyotle (cactussen) hebben ook een hallucinogeen effect en zijn over het algemeen sterker dan hasj of wiet. Daarnaast kan het effect ook anders zijn, omdat ze meestal worden gegeten. Ook xtc heeft een bewustzijnsveranderende werking. - 8 - N157 YH/CH/09.116 JOIN

Castenrays dorpsblad De Schans | 1997 | | pagina 8