vervolg pagina WIE GEBRUIKEN ER DRUGS? Heel simpel gesteld: iedereen die daar behoefte aan heeft! Als je naar de redenen kijkt waarom jongeren gebruiken valt op dat nieuwsgierigheid hoog scoort. Dat heeft dan ook te maken met de levensfase waarin de jongere zit. Ais je rond de 14 jaar bent. ziet de wereld er weer heel anders uit, als de jaren daarvoor. Vaak zitten jongeren op een nieuwe school, met nieuwe vrienden of vriendinnen. Alles wat daarvoor vanuit de oude situatie als vertrouwd en aannemelijk voorkwam, begint betrekkelijk te worden. Naast anders omgaan met vrienden betekent het dat jongeren ook vaak nieuwsgierig zijn naar middelen die hen heipen om deze veranderde situatie aan te kunnen. Het is een tijd van onzekerheden waarbij elk houvast goed gebruikt kan worden. DRUGS KUNNEN EEN HOUVAST GEVEN! Zo kan een sigaret je wat meer zekerheid geven als je met nieuwe mensen in een groep zit. Ook kun je daardoor beter contact hebben met een groep die allemaal roken of regelmatig een pilsje drinken. Ook zijn er mensen die zo druk zijn dat ze koffie of andere middelen gebruiken om zichzelf beter te laten presteren. Ze vergeten vaak dat ze hun lichaamsreserves op den duur aantasten. Dan heb je ook altijd nog mensen die op zoek zijn naar "kicks" Het "normale" leven voldoet niet en men wil steeds sensatie Anders verveelt men zich. Er zijn ook mensen die middelen gebruiken vanwege het feit dat men zaken wil vergeten, of om te kunnen slapen. Meestal gaat het dan om problemen waar men niet direct een oplossing voor weet. En inderdaad, het probleem verdwijnt! Echter tijdelijk want als het middel uitgewerkt is, komt datgene waar je de drug voor nam weer terug. Op zich is dat niet zo n probleem, maar hoe vaker je gebruik maakt van een drug hoe groter de kans is dat je vermogen om allerlei problemen en probleempjes op te lossen, ook verminderd. Er zijn dus veel oorzaken die uiteindelijk tot druggebruik kunnen leiden. Van belang daarbij is dat de gebruiker zelf nog de keuze heeft om te bepalen of hij wel of niet gebruikt. Je hoort veel jongeren zeggen dat het een gewoonte is om met elkaar een drug te gebruiken. Een gewoonte kan erg hardnekkig worden en het is daarom zinnig om toch af en toe eens te bekijken in hoeverre je niet afhankelijk (lichamelijk of geestelijk) van een bepaalde stof bent geworden. Een voorbeeld hiervan was een jongeren van 20 jaar die bij de hulpverlening aanklopte. Na de MEAO wilde hij het een jaar rustig aandoen en richtte hij zich vooral op uitgaan met zijn vrienden. Hierbij werd steeds stevig wiet gerookt. Na een jaar werd hij onder druk gezet door de uitkeringsinstantie om werk te gaan zoeken en hij wilde dit ook.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1996 | | pagina 4