nieuw in Woord-Limburg "KLEUR GEVEN AAN EEN GRIJS BESTAAN": een cursus voor 60-piussers Inleiding In november 1996 start de RIAGG Noord-Limburg een cursus voor ouderen die last hebben van depressiviteit en die hiermee willen leren omgaan. Deze cursus is een van de concrete resultaten van het succesvolle symposium "Depressies bij ouderen" dat in april 1996 in de Maaspoort te Venlo plaatsvond. Achtergronden cursus ledereen voelt zich weieens somber. Bijvoorbeeld als er iets onplezierigs gebeurt, zoals conflicten met anderen, tegenslag, of ziekte. Soms blijft die somberheid bestaan, dan lijkt ailes kleurloos en heb je nergens meer plezier in. Je kunt dan ook allerlei andere klachten krijgen, zoals slaapproblemen, eetproblemen, moeheid of schuldgevoelens. Bij ouderen heeft die somberheid vaak te maken met ingrijpende veranderingen in hun leven, zoals het wegvallen van mensen in de omgeving, achteruitgang van de gezond heid of verandering van woonomgeving. Om te leren omgaan met klachten als somberheid, "nergens meer zin in hebben" en depressiviteit is er een cursus ontwikkeld, die inmiddels op verschillende piaatsen in Nederland uitgevoerd is. Als concreet resultaat van het symposium "Depressies bij Ouderen" biedt de RIAGG Noord-Limburg de cursus nu ook aan. Eert echte cursus, géén therapie De cursus "Kleur geven aan een grijs bestaan" is een echte cursus. Het is geen gespreksgroep of psychotherapie. Er wordt niet gesproken over de "jeugd" of uw diepste innerlijk. In de cursus wordt uitgegaan van de situatie zoals die nu is èn leren ouderen op welke wijze depressieve gevoelens te overwinnen zijn. Ouderen leren hoe zij hun stemming kunnen verbeteren, onder andere door het ondernemen van plezierige activiteiten. Ook leren ouderen door het maken van praktische opdrachten, hoe zij stapsgewijs moeilijke situaties in hun leven kunnen aanpakken. De cursus is niet bedoeld voor mensen die recent hun partner hebben verloren, omdat deze cursus niet de passende hulp biedt voor rouwverwerking. Praktische cursusinformatie De cursus bestaat uit negen bijeenkomsten van twee uur. Na twee maanden zal er nog een terugkombijeenkomst zijn. Wij werken in groepen van acht tot tien ouderen. Op deze manier kunnen wij voldoende tijd aan iedere deelnemer schenken. Voor deelname aan de cursus vragen wij een bijdrage in de materiaalkosten van f 15,-. Voor de cursus begint, krijgt iedere deelnemer een kennismakingsgesprek met de cursusleiders. Daarin geven zij nadere informatie over de cursus en kijken zij samen met de betreffende oudere of de cursus inderdaad een antwoord kan bieden op de specifieke vraag van de oudere. Bovendien kunnen de ouderen zich zelf ook een beeld vormen van de cursus en bepalen of zij hieraan inderdaad willen meedoen. De bijeenkomsten vinden vanaf begin november plaats op de dinsdagmiddag in het gebouw van de RIAGG, Hogeweg 99 te Venlo. De precieze data en tijden hoort u bij de aanmelding. De cursus wordt gegeven door twee begeleiders, te weten: drs. Patty Broekman, afd. Preventie en Dienstverlening en drs. Evelien Willems, afd. Ouderen, beiden geronto-psycholoog. Voor meer informatie kunt u met één van hen contact opnemen, tel. 077-3550222.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1996 | | pagina 2