Hij moest ervoor zorgen dat de kerkdeuren werden geopend en dat het er warm was. De kerkklokken moesten nog met de hand worden geluid en hij moest ervoor zorgen dat alles in orde was voor de H.Mis. De koster was eigenlijk het manusje van alles. Ook werd er eind jaren vijftig bij café de Koster de spaarkas opgericht. En de laatste paar jaar zijn het Jac en Truus zelf die daarvan de administratie bijhou den. Tweemaal per jaar, vrijdags voor carnaval en kermis wordt deze kas gelicht. In 1970 werd de café uitgebreid met een stukje nieuwbouw. Al die tijd hadden de Batavieren hun hobby nog buiten uitgeoefend maar toen de uitbreiding voltooid was konden zijn hun pijlen van binnenuit afvuren. Ondertussen had er bij de fam. Kuijpers ook flink wat uitbreiding plaatsgevonden en één van die telgen uit het Kuijpers gezin was Truus. Zij was de aangewezene om al op jonge leeftijd vader Tienus bij te staan met het werk in de café. Toen Truus, Jac aan de haak had geslagen kreeg Jac tijdens de kermissen en carnaval de kans om ook alvast aan het vak te wennen. Nadat Jac in '68 de horecapapieren had binnengehaald besloten Jac en Truus om eind '72 het café van vader Tienus over te nemen. Steeds meer verenigingen vonden bij café de Koster hun onderkomen. Onder andere de carnavalsvereniging kreeg de Koster hun residentie nadat café Jacobs de deuren gesloten had. Ook was er de toneelvereniging die wel repeteerde in het gemeenschapshuis maar het was Truus die hun daar de koffie ging brengen. Toen in 1988 ook café van Rhee-Zegers ophield te bestaan waren het de ruiterclub, fanfare, sportvereniging en biljartclub die de oversteek maakte naar café de Koster. Voor de biljartclub moest moeder Kuijpers zelfs haar slaapkamer afstaan voor weer een stukje uitbreiding. Al met al hebben bijna alle Castenrayse verenigingen hun plekje gevonden bij café de Koster wat zijn positieve uitwerking heeft in de sociale contacten in een kleine gemeenschap als Castenray. Ook de caselse jeugd verzameld zich in de weekeinden in grote getale bij "de Koster" want voor velen van hen zijn Jac en Truus de tweede vader en moeder. Een café runnen houd ook vaak in dat je sociaal werker bent want voor velen ben je toch de praatpaal bij problemen en gebeurtenissen. Als dank voor deze jarenlange instandhouding van het Castenrayse sociale gebeuren willen wij café de Koster graag onderscheiden in de orde van verdien ste "De beste knuppel 1996" Dit zal plaatsvinden carnavalsmaandag om 21.11 uur door Prins Steffan I. Wij geven deze avond iedereen de gelegenheid om café de Koster, Jac en Truus te feliciteren met de ontvangst van deze onderscheiding door de Castenrayse gemeenschap. "Café de Koster, van harte gefeliciteerd. De schanseknuppels

Castenrays dorpsblad De Schans | 1996 | | pagina 16