1 6 INGEZONDEN STUK door P. Willemse, Venray Een stukje historie.... Uit "Peel en Maas" van circa 1900. Castenray, het is klein en gering in zielental dit plaatsje, maar in weerwil hiervan alom bekend. En geen wonder. Sinds onheugelijke tijden immers wordt in de aloude kapel alhier de H. Brigida aangeroepen en vereerd, om door haar voorspraak van ziekte onder het vee bevrijd te worden of te blijven. Op de plechtige gedenkdag van de H. Matthias en op de eerste vrijdag van elke maand ziet men dan ook honderden pelgrims uit omlig gende dorpen hier bijeenkomen. Zij zenden in vertrouwen hun gebeden alhier tot de H. Brigida Aan de voorspraak van deze grote Heilige schrijven we dan ook toe dat deze streken nog altijd van de heersende ziekte zijn verschoond gebleven. Wij noemen het daarom een gelukkige gedachte van onze ijverige Rector den We 1EerwHeer Coolen, die moeite nog zorgen spaart om devotie tot onze Heilige te doen toenemen, dat hij zich tot Mgr. den Bisschop wendde om de goedkeuring der statuten ene broederschap van de H. Brigida te verkrijgen. En onze beminde bisschop, geheel en al instemmende met zijne Wel.Eerw., heeft bij besluit van den 25e jan. 1893 genoemde Broederschap in deze kapel opgericht en wel onder de volgende voorwaarden. Wie lid wil zijn moet zich den Heer rector of een door hem gemachtigden Priester doen inschrijven. Jaarlijks een dubbel tje of ineens bij inschrijving 2,50 bijdragen. En dagelijks bidden het weesgegroet met het gebedje H. Brigida bid voor ons. Jaarlijks zal daarvoor worden opgedragen in de kapel twee H. Missen, ene voor de levende en ene voor de overledenen der broederschap, door Heer Rector voor het geestelijk en tijde lijk welzijn der leden. Als het financieel belang der armen kapel en de talrijke bijdragen het mogelijk maken een fonds te verzamelen, dan zal tot gehele of gedeeltelijke restauratie der onooglijke kapel worden overgegaan en tot aankoop van een der heilige meerwaardig beeld. GOUMANS b.v. Serres/veranda's/terrasoverkappingen Ramen/deuren/schuifdeuren Winketpuien Utiliteitsbouw in geïsoleerd aluminium en kunststof Voor zowel verzekerden als particulieren Uitvaartverzorging Telefoon 04780-88889 Dag cn nacht bereikbaar Gespecialiseerd in opbaring thuis Noordsingcl 24 5801 GK Venray Maandag t/m vrijdag 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 9.00-12.30 uur Horsterweg 31 - 5811 AA Castenray - Telefoon 04780-71481

Castenrays dorpsblad De Schans | 1995 | | pagina 16