Janssen gelegen vroeger naar .$Mö BESCHRIJVING H.H. LUCIA-, JOHANNES JQ6EFK&PKL In deze kapel horen drie beelden thuis, die van St. Josef, de H. Johannes en St. Lucia. De huidige kapel is een nieuwbouw "in oude trant" van het in de oorlogsdagen verwoeste monumentje. De beelden zijn niet meer herplaatst; hiervoor in de plaats staat nu een Sint Josefbeeldje. De bakstenen kapei (met ingebouwde bidgeiegenheid en een nis met eikenhouten tralies) is bedekt met een zinken dak met op de geveltop aan de voorkant een smeedijzeren kruis en achter een windvaantje. Het zinken dak is nu bij de verplaatsing vervangen door een leien dak. hetgeen ook op de oorspronkelijke kapel van voor de oorlog zat. Ook, de eikenhouten tralies zijn nu vervangenDe kapel staat op het erf van de "Wienenplats", bewoond door de kinderen (thans familie Bongers) De reden, waarom het kapelletje zover af is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat er een veldweg liep vanuit Castenray via Leunen Venray. Deweg werd "de lijkweg" genoemd, de kortste weg van Castenray naar de Venrayse Grote Kerk. Hierover werden de overledenen van Castenray paar het Venrayse kerkhof vervoerd. Het Luciabeeldje wordt geschat op begin 1700. Hoewel de reden van de stichting niet met zekerheid bekend is, wil de overlevering, dat de kapel geplaatst zou zijn teaen de pest of de rode loop, die in die tijd was^üitgebrokenIn de voorgevel van de boerderij is een ijzeren anker jaarbal 171b. De drie originele beelden zijn nagesneden door Piet Clephas uit Venray en die berustten tot op heden in het gemeentemuseum. Piet Clephas heeft destijds van alle beelden van de Venrayse veidkapelien kopieën vervaardigd, zodat de oude waardevolle beelden in het museum konden worden geplaatst. Deze 3 beelden waren de laatsten die wachtten op plaatsing, hetgeen nu 21 maart 1992 gaat gebeuren Het feest van Lucia is op 13 december. Zij kwam uit een voorname familie te Syracuse op Sicilië. Haar zieke moeder wilde haar koppelen aan een heidense jongeman. Toen de moeder na een peigrimstocht wonderbaarlijke genezing vond, gaf ze haar dochter toestemming om de bruidschat onder de armen te verdelen en Christin te worden. Haar verloofde klaagde haar aan, wat uiteindelijk tot haar dood leidde. Op bevel van de rechter doorboorde een soldaat haar keel met een dolk. Haar martelaarschap viel onder de vervolging door keizer Diocletianus (284-305) op 13 december in Syracuse. Zij werd aargeroepen tegen de gevreesde rode loop, zowel in Castenray als in Venray Het feest van Johaanes Evangelist valt op 27 december. Hij werd geboren aan het meer van Genezareth en was net als zijn broer Jacobus een visser. Hij sloot zich aan bij Jezus en werd samen met Petrus en Jacobus de vertrouweling van Hem. Hij stond, met Maria order het kruis. Johannes schreef zijn Evangelie en later nog het boek der Openbaring. 68 jaar na de dood van Jezus overleed hij. St Josef was de voedstervader van Jezus Christus. Zijn feestdag is op 19 maart. Vandaar ook dat als inzegeningsdag van de thans verplaatste kapel gekozen Is voor een dag daar in de buurt. Van zijn leven is maai" «.weinig bekend. Hij was timmerman in Nazareth en trok vanwege de volkstelling van keizer Augustus naar Bethlehem, waar Jezus geboren werd. Toen Herodus het kind wilde doden, vluchtte hij met zijn gezin naar Egypte en bleef daar tot de dood 2 34a). De oude kapel ging in de oor logsdagen van oktober 1944 verloren. t

Castenrays dorpsblad De Schans | 1992 | | pagina 2