geldt voor hen die in uitzonderlijke situaties mogen helpen bij 'hét communie-uitdelen. Wat het ontvangen van de heilige communie aangaat, - zegt depausdat, met name waar het is toegestaan de heilige hostie op de hand te ontvangen - zoals in Nederland - dit wel eens leidt tot oneerbiedig heid, Steeds zal men moeten bedenken dat het de Heer zelf is die men ontvangt. Daarom cxient men xn stilde en concentratie te naderen, de rechterhand onder de geopende linkerhand .te houden en hierop de heilige hostie te laten leggen, terwijl men ophet woord van de uitdeler: "Lichaam van Christus" antwoordt: Amen ter belijdenis van het verwachte geloof» Vervolgens doet men een stap opzij eh nuttigt daai' eerbiedig de heilige hostie, V/ie liever op de tong com municeert, dient daartoe de vrijheid te hebben. In stilte keert"de communi cant terug naar zijn plaats om de Heer voor Zijn komst te danken. Nooit neemt men de heilige hostie mee na.ar zijn plaats en zeker niet naar huis, ook niet voor een ander; voor gehandicapten en zieken vraagt men de priester of diaken zelf de heilige communie te brengen, wat deze zeker graag doet, Het is goed en zelfs nodig, dat wij ons bezinnen op de vraag, of wij, ieder van ons, voldoende bewust deelnemen aan de heilige Eucharistie. Daartoe die nen w® zorgvuldig na te gaan of wij dit men een oprecht zuiver geweten, genoiraeerd dooi* uods wee, zoals de Kerk deze uitlegt, doen alsook of wij ons geheel laten meevoeren door de liturgie van de Kerk die gericht is op het juist verstaan van de heilige Mis en die de vereniging met de eucharistische Heer zo intens en zo vruchtbaar mogelijk maakt. Ora^ü hiertoe te helpen, heb ik een uitvoerigere brief geschreven die II a.s. vrijdag samen met de ochans thuis ontvangt. Leest U deze thuis rustig door en handelt IJ naar hetgeen daarin wordt aangegeven. Met name de priesters, de dia kens en alle anderen die nauw 'bij het verzorgen van de viering van de heilige Eucharistie betrokken zijn, vraag ik dringend de geschetste richtlijnen van de universele Kerk te volgen. We zullen daar opnieuw bijzondere aandacht aan geven. Aldus zal he^ kostbaar Geheim dat Christus ons naliet de centrale bete kenis kunnen houden of weer krijgen voor een daadwerkelijk geloofsleven. Want vanuit de bevus "U-beleefde vereniging met Christus kunnen wij allen toch Zijn liefdesvoorbeeld in ons dagelijks leven in praktijk brengen, »juist nu wij ons voorbereiden op het herdenken van de eerste Komst van onze Verlosser en Heiland moeten wij ons, zoals de heilige Petrus ons zegt in de tweede lezing van deze tweede adventszondag "beijveren om onbevlekt en on berispelijk voor Hem te verschijnen, in vrede met God". Deze vrede wenst IJ van harte toe Uw bisschop ■f Joannes Gijsen De citaten in deze briex zijn, behalve aan de heilige Schrift, ontleend aan paus Johannes Paulus II, Het Mysterie en.de Eredienst van de heilige Eucharistie, I960, nr. 11» Donderdag repetitie om 19.45 uur. Vrijdag 21 dec. kerstavond L.V.B. I DAMESKOOR

Castenrays dorpsblad De Schans | 1984 | | pagina 3