In de Kerk van het westen is het diakonaat zelfstandig blijven bestaan tot de 10e eeuw. Zo leefde en werkte in St. Odiliënberg de heilige diaken Otgerus. Het Tweede Vaticaans Concilie heeft het diakonaat weer hersteld als een eigen, zelfstandig ambt naast dat van bisschop en priester. IN NEDERLAND De nederlandse bisschoppen hebben in 1975 een kaderwet voor de opleiding en vorming tot permanent diaken opgesteld die de heilige Stoel heeft goedgekeurd. In 1976 is de bisschop van Roermond op basis hiervan met een opleiding tot part-time diaken gestart te Rolduc. Momenteel zijn 21 kandidaten in opleiding en inmiddels zijn er 10 gewijd en werkzaam in de parochies van Limburg. WIE IS HIJ? De diaken heeft een eigen plaats in de kerkgemeenschap. Hij wordt gewijd door de bisschop en krijgt een zending van hem. Hij beleeft zijn diakonaat in zijn eigen huwelijk en gezin en op de plaats waar hij vanuit zijn beroep staat in de maatschappij Hij is zeker geen kapelaan maar een part-time medewerker in de zielzorg. In de kerk leest hij het evangelie voor en zal hij ook soms preken. Hij mag dopen en gebedsdiensten leiden. Als de pastoor afwezig is of verhinderd mag hij huwelijken inzegenen en een uitvaart leiden. De diaken zal huisbezoek doen, zieken bezoeken, en vooral een open oog en oor hebben voor allerlei geestelijke en materiële noden. Hij staat op de drempel van Kerk en wereld om Christus en Zijn Kerk te dienen met veel liefde en bescheidenheid. OPLEIDING IN HET BISDOM ROERMOND Doel van de opleiding: mannen van rijpere leeftijd, gehuwd en ongehuwd, die zich geroepen voelen tot het permanente diakonaat, tot gewijde bedienaren van de Kerk vormen in theologisch, pastoraal en geestelijk opzicht. De opleiding duurt 4 jaar: een oriëntatiejaar en een driejarige cursus. Ieder studiejaar bestaat uit 16 weekends van vrijdagavond tot zaterdagmiddag. Daarnaast zijn er 4 bezinningsweekends en een retraite. TOELATINGSVOORWAARDEN - de kandidaat moet overtuigd, praktiserend katholiek zijr - leeftijd vanaf circa 30 jaar - hij moet van onbesproken gedrag zijn - als hij gehuwd is moet hij een stabiel huwelijk hebben - de echtgenote moet met het voornemen instemmen - een algemene ontwikkeling en een vooropleiding van middelbaar niveau zijn noodzakelijk

Castenrays dorpsblad De Schans | 1984 | | pagina 2