Parochie Casieoray vijftig jaar litonsbisdoin Een week iang hebben de parochianen van Castenray rondom hun heilige Matthiaskerk feest gevierd ter herden king van het feit. dat Castenray vijftig jaar geleden een zelfstandige parochie werd. Dit wil niet zeggen, dat er een halve eeuw geleden in deze mooie landschappelijke parochie voor het eerst gekerkt werd. Castenray heeft in de loop der eeuwen de lange gang gemaakt van eenvoudig kapelletje tot heuse parochiekerk zoals talrijke pa rochies in ons bisdom. Aanvankelijk waren de parochianen aangewezen op Venray en Oirlo voor de bediening van sacramenten, zoals doopsel, hu welijk enz. In de vergeelde papieren wordt het: kapelletje, waaruit later de Matthiaskerk ontstond, reeds genoemd in het jaar 1485. Daarin is ook sprake van het hoge priesterkoor, dat er na alle verbouwingen en restauraties nog altijd staat. Het is ook het enige van de kapel, dat de eeuwen doorstaan heeft en vandaar ook het biauw-witte plaatje bij de ingang van de kerk, dat erop duidt, dat het onder monumen tenzorg geplaatst is. Ai die jaren is het kapelletje in zijn oorspronkelijke staat gebleven tot 1911. toen het te klein werd vanwege de bevolkingstoename. Toen heeft men de gehele kapel afge broken met uitzondering van het priesterkoor. In 1921 werd door mgr. Schrijnen besloten in Castenray een rectoraat te stichten. De eerste rector was de zeereerwaarde heer Gerards, die eerder kapelaan in Oirio was. Toen Castenray een rectoraat was, bleef het in vele opzichten toch nog afhankelijk van Oirio. Dat heeft in die dagen nogal wat problemen opgeroe pen, waaraan mgr. t emmens tenslotte in 1933 voorgoed een eind maakte door het rectoraat Castenray tot pa rochie te verheffen. Pastoor Verheggen was de eerste „ech te" pastoor en hij heeft onnoemelijk veel gedaan om de geloofsbeleving van zijn jonge parochie-gemeenschap te intensiveren. Hij stichtte de Broeder schap van de heilige Brigida, richtte de Derde Orde op en de Maria-congrega- tie en nam het initiatief tot oprichting van tal van clubs en verenigingen, zodat de parochianen voor hun „le- ringhe ende vermaeck" overal terecht konden. - Aan het kerkgebouw ais zodanig is in de loop der jaren heel wat „getim merd". Van het oude kapelletje wordt melding gemaakt in 1485 en het is niet bekend, wanneer precies het aloude priesterkoor tegen het kapelletje is gezet. Sommigen spreken van 15 a Ï600. Rond 1911 moet het priester koor evert alleen hebben gestaan, toer. de kapel werd afgebroken om plaats te maken vooreen nieuwe met drie travees en een mooi slank toren tje. In 933/34 wordt de kapel ander maal verbouwd en aanzienlijk ver groot. Er kwamen zijbeuken met biechtstoelen, links een kinderkapel en een doopkapel, rechts de sacristie en een hoogopgaande sterke toren. Verwoesting De parochie kreeg het in de oorlogs jaren hard te verduren. Ze lag maan denlang in de frontlinie ea voortdu rend werd het gebied door granaat- vuur bestookt. Toch heeft de kerk zelf niet onder dit granaat vuur geleden. We! was het de Duitse bezetting, die op 25 oktober de toren liet springen ons te voorkomen dat. de geallieerden hem zogenaamd als uitkijkpost zou den gebruiken. Op genoemde dag werd de lading in de toren aange bracht. De toenmalige pastoor Rieter heeft alles in het werk gesteld om zoveel aJs mogelijk van de kerk- inventaris in veiligheid te brengen. Voor hulp moest hij bij de Duitse soldaten zelf terecht, omdat vrijwel alle mannelijke dorpsbewoners waren ondergedoken. Ook het nieuwe uur werk, daterend uit 1943,.werd in de kelder gebracht. Alleen de communie bank is verloren-gegaan en de kerk banken, die er tegenaan waren ge plaatst ter bescherming werden even eens verwoest. Ook van de fraai ge beeldhouwde preekstoel uit 1724 bleef niets meer over. Het schilderij van Onze Lieve Vrouw var. Altijddu rende Bijstand, dat vroeger achter in de kerk hing en bij het laten springen Het Kapelletje, verbositeit met het hotte priesterkiMtr HeS opblazen va i turen veroorzaakte een enorme rav

Castenrays dorpsblad De Schans | 1983 | | pagina 2