V\«vMr 1 'de nieuwe amsterdammers' herren ga meg br0dre 'frère francois' Op vrijdag 9 september j.l. is in het Mo rshuis te Amsterdam het boek 'De Nieuwe Amsterdammers' gepresen teerd san de wethouder voor het min derhedenbeleid, de heer P. Jonker. 'De Nieuwe Amsterdammers' is voortge komen uit de gelijknamige kursus, welke door de Taakgroep Migranten van de Raad van Kerken in samenwerking met het Mozeshuis en het Amsterdams Cen trum Buitenlanders het afgelopen jaar georganiseerd werd. Deze kursus was in eerste instantie bedoeld voor Nederlan ders uit parochies en gemeenten die zich wilden inzetten voor een verbetering van de relaties tussen Nederlanders en buiten landers in hun omgeving. Na het succes van deze kursus werd in een vervolgkur- sus de doelgroep uitgebreid, o.a. met mensen uit instellingen die veel met bui tenlanders te maken hebben. Er is ook een begin gemaakt met kursussen op wijkni veau, welke nog zullen worden uitgebreid. Tijdens de kursus is zeel materiaal ter ta fel gekomen dat de moeite waard leek in boekvorm voor een breder publiek toe gankelijk te worden gemaakt. Tevens is er een visie ontstaan op bet stedelijk beleid met betrekking tot de minderheden. 'De Nieuwe Amsterdammers' is een do- kumentatieboek dat steun kan bieden aan a! degenen die meer wiiien weten over de positie en de achtergronden van de bui tenlanders in Amsterdam en die zich wil len inzetten voor het scheppen van goede relaties tussen meerderheid en minderhe den in deze stad. Het boek kost/12,50 en is te besteilen bij: Mozeshuis, Waterloopiein 57, 1011 PB Amster dam, 33 Onlangs is een noorse uitgave tot stand gekomen van de brochure 'de Heer heeft mij broeders gegeven'. De noorse brochu re Is een uitgave van onze medebroeders in Noorwegen en moet een bewerkte ver taling van de nederlandse uitgave genoemd worden. Trouw aan de neder landse tekst vereiste soms, dat die niet al leen maar werd vertaald, maar ook be werkt. Tot deze uitgave is besloten, omdat er be hoefte bleek aan verbreding van het in Noorwegen bestaande beeld van de fran- clskaense spiritualiteit en het beeld van Franciscus, die ook in protestants Noor wegen, en niet alleen bij de katholieken daar, zeer bekend is. Voor een dergelijke verbreding is deze brochure erg geschikt. Daarin wordt namelijk het accent vooral gelegd op de eigen roeping van de orde in kerk en wereld, zoals die bijvoorbeeld werd verwoord in het dokument van het generaal kapittel van 1973 in Madrid: de roeping van de orde in onze tijd. Bij onze medebroeders in Noorwegen leeft de verwachting, dat deze eigen roe ping wel degelijk aantrekkingskracht kan hebben in de noorse samenleving en zo van belang kan zijn voor een verdieping van de franciskaanse spiritualiteit. Dat deze nadruk op de eigen roeping van de orde een ontwikkeling betekent in de franciskaanse traditie in Noorwegen, blijkt uit de brief, die de brochure begeleidt. Daarin staat o.a. te lezen: „Het franciskaans leven wordt vandaag de dag in Noorwegen anders geleefd dan vroeger. Wij denken er niet aan om het werk in de parochies of op het terrein van de oecumene op te geven, maar op zich vormt dat werk niet ons hoofddoel. Voor wat de toekomst betreft, geloven wij, dat wij God en de kerk het beste kunnen dienen, wanneer wij de eigen roeping van de orde volgen. Deze brochure is een po ging om die roeping te beschrijven De brochure, die voortreffelijk is uitgege ven. verscheen in een oplage van 1000 exemplaren. Er wordt gezocht naar wegen om tot een zo breed mogelijke versprei ding te komen en geïnteresseerden rond om deze brochure met elkaar in gesprek te brengen. Toevalligerwijze kreeg ik dezer maanden de nieuwste biografie over Sint Francis- cus in handen, getiteld Frère Fraripois. Het is een werk van Julien Green verschenen in 1983 bij de Editions du Seuil te Parijs. Green is een vooraanstaand Frans schrijver van Amerikaanse oorsprong, geboren in 1900. Zijn monografie over de heilige van Assisi is een openbaring en een verademing. Eiseviers Magazine van 6 augustus j.l. zegt er het volgende van: Julien Green heeft met 'Frère Francois' een biografie van Franciscus van Assisi doen verschijnen, die niet aileen van groot literair meesterschap getuigt, maar tevens een der meest indringende boeken is. ooit over de meest inspirerende figuur van de Middeleeuwen verschenen. Green beroept zich bijna uitsluitend op de oudste biografie van Thomas van Celano, vriend van Franciscus; ruim twintig jaar later deed Thomas zijn werk over en streek hi, alle plooien glad, ten koste van Francis cus' menselijkheid. Hoewei Green ziet strikt aan de historische werkelijkheid houdt, werd 'Frère Francois' een spannende, snelle, psychologische razend knappe roman: de moeilijkste kunst dis bestaat de schijnbare eenvoud namelijk beheerst tot in de perfectie. Hij iaat alle vorige boeken over de Arme van Assisi zó ver achter zich, dat zijn werk ons voor komt als de enige echte levensbeschrijving van. de man, wiens leven een proefsteen is geworden van godsliefde en menselijke waardigheid' Dit werk, in -8°, omvat 341 bladzijden inklusief een ruime chronologie en een ak- tuele bibliographie. De prijs is 79 Franse francs. Ik achtte het de moeite waard het een en ander onder de aandacht van de medebroeders te brengen. gebhard voorvelt (alverna) „De paus sprak er zijn voldoening ov; uit dat velen die werkzaam zijn in we tenschap. kunst en media zich zovenl zorgen maken over de zin en de grenzen van en de controle op wat er eliemuai gebeurt op het gebied van wetenschap en techniek. De paus noemde verder het behoedzaam omgaan met leven, het ontzag voor natuur en milieu. In de gebouwen van de in Wenen geves tigde bureaux van da Verenigde Naties wees de paus op een daar geplaatsts beeld van Franciscus van Assisi bij zijn pleidooi voor samenwerking bij alia so ciale, economische en humanitairs vraagstukken". Trouw - 13sept. 1983

Castenrays dorpsblad De Schans | 1983 | | pagina 2