DE STICHTING BEGELEIDING JONGEREN H'T IIUN MILIEU ZOEKT QPVANGGEZINNEN 'v'aarora opvanggezinnen? Om verschillende redenen is het soms nodig jongeren uit huis te plaatsen. Meestal komen ze terecht in tehuizen. Zo is de situatie in Nederland. In Canada en Engeland en nog wel meerdere landen kent men opvanggezinnen. Jongeren die in een bepaalde situatie niet meer thuis kunnen zijn, v/orden tijdelijk in zo'n gezin geplaatst. Tijdens het verblijf wordt bekeken of de jongere weer naar huis toe kan, misschien voor langere tijd naar een pleeggezin, of speciale zorg nodig heeft in een tehuis. De Stichting wil in haar regio deze manier van uithuisplaatsen gaan opzetten. Het is een vorm van hulpverlening die naar haar idee voel voordelen heeft bv* het handhaven van waardevolle kontakten, een meer natuurlijke opvoedingssituatie, en naast andere vormen van hulpverlening een plaats verdient. ïïie is de Stichting? De Stichting Begeleiding Jongeren en hun Milieu heeft kantoren in Roermond, Venlo en ïïeort. De Stichting is een kinderbeschermsingoinotelling. Dat wil zeggen dat ze de zorg heeft voor kinderen en gezinnen waar problemen zijn ontstaan bij het volwassen worden en opvoeden. Het kan zijn dat de ouders hun ouderlijke macht is ontnomen. In die gevallen heeft de Stichting de voogdij over de kinderen. Ze heeft de taak die kinderen te verzorgen en op te voeden. Het kan ook zijn dat de ouders de ouderlijke macht nog hebben, maar dat een hulpverlener door de kinderrechter als gezinsvoogd is benoemd om ouders en kinderen bij te staan bij opvoeden en opgroeien. De ouders moeten dan hun gezag delen met de gezins voogd, een maatschappelijk werker of vrijwilliger van de Stichting. Voor deze kinderen is het soms nodig een nieuwe omgeving te zoeken waarin ze zich los van thuis kunnen ontwikkelen omdat dat thuis om welke reden dan ook niet mogelijk is. Nat verstaat de Stichting onder een opvanggezin? De Stichting denkt aan stabiele mensen, bij wie een jongere tijdelijk warmte en genegenheid vindt zonder dat hecv/haar dat gaat benauwen. Hen moet geduld en begrip op kunnen brengen voor deze jongeren die vaak al heel wat hebben meegemaakt. De eigen ouders zullen een grote rol blijven spelen. Ze accepteren in veel gevallen een internaatoplaatsing maar een pleeggezin niet, ïïanneer het opvoeden in het eigen gezin moeilijk gaat, is het voor ouders vaak pijnlijk te ervaren dat het in een ander gezin wel lukt. Een goede samenwerking net de maatschappelijk werkende die plaatst is nodig, Y/ant samen moet bezien worden wat er verder net de jongere noet gebeuren. Het vermogen ora waar te nenen en ervaringen te interpreteren en uit te wisselen is mede net het oog op het vorige aspect belangrijk. Men moet kunnen accepteren dat de jongere maar tijdelijk zal inwonen. Y/e denken aan een termijn van drie tot zes maanden, In die periode moet duidelijk zijn op welke weg de jongere verder zal gaan.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1982 | | pagina 18