2 lige in het parochiesaaltje naast het intieme kerkje van "De Vossener" in Ble- rlck. Be pastoer S, de Hilster is een minderbroeder-conventueel. Hij woont in de Brechtstraat 34. Zijn kerk en parochie is gesteld onder de bescherming van de Zalige, nu heilige Maxireiliaan Kolbe. Hier alvast enkele bijzondere feiten uit het leven van de heilige: WIE IS MAXIMÏLIAAN KOLBE? Een man die heel dicht by onze generatie staat. Hij heeft met ons de gebeurtenissen van onze tijd beleefd. Hy werd geboren op 8 ja nuari 1894 in Polen, als zoon van een eenvoudige ambachtsman. Hy volgde zyn gymnasiale studies in het seminarie van de franciscanen-conventuelen. Daarna werd hy naar Rome gestuurd om zyn theologische studies voort te zetten. Na zyn priesterwijding op 28 april 1918 keerde hy weer naar Polen terug, waar hy met de uitgave van een maandelijks tydschrift zijn Mariaal apostolaat begon. Dit tyd- schrift bereikte een oplage van 1 miljoen. In 1927 stichtte hy een centrum van godsdienstig leven met verschillende vormen van apostolaat. In 1930 ging hy naar Japan, waar hy ook een Marias tad en een tydschrift oprichtte. Toen de tweede oorlog uitbrak, werd de grootste uitgeverij van Polen door hem bestuurd. Op 19 September 1939 werd hij door de Gestapo gearresteerd en eerst naar Lamsdorf (Duits land) gedeporteerd, daarna naar het concentratiekamp van Amtitz. Op 8 december 1939 wordt hy vrijgelaten, maar in 1941 wordt hy weer in een gevangenis opgeslo ten en daarna naar het concentratiekamp van Auschwitz gedeporteerd. Daar bood hij zijn leven aan voor dat van een onbekende die ter dood veroordeeld was als repressaillemaatregel voor de vlucht van eèn gevangene. Hij werd samen met negen andere mannen in een bunker opgesloten om daar van honger en dorst te sterven. Na 14 dagen leefde hy nog. Alle negen anderen heeft hy waarschijnlijk al die tyd zoveel mogelijk bijgestaan. Op 14 augustus 1941» op de vooravond van het feest van Maria-hemelvaart, werd deze uitzonderlijke Maria-vereerder tenslotte gedood door een injectie met vergif. Zyn lichaam werd verast. Wat het meeste indruk op ons maakt is dat deze priester en minderbroeder zich uit zuivere liefde in de plaats gesteld heeft van een hem onbekende huisvader. De begunstigde, die Gajowniczek heet, was evenals by de Zalig-verklaring verle den Zondag by de heiligverklaring aanwezig. TI hebt hem zelf op het T.V.-scherm kunnen zien. Wat moet er in die 82-jarige man zijn omgegaan... Hier volgt nog een officiële verklaring van zijn hand: "Ik, ondergetekende, Frans Gajowniczek, zoon van Frans Joannes en Marianne Rezwow uit de gemeente Minks Mazowiecki, sergeant in het Poolse leger tot 1939» gehuwd en vader van twee kinderen, verklaar met deze akte voor twee getuigen: pastoor-deken Joannes Cuceg en pastoor Dicnysius Brau op 26 maart 1946 in het parochiaal bureau van Breg a/d Oder als volgt: Als dienstplichtige soldaat in het Poolse leger nam ik actief deel aan de veld tocht van 1939. Op 28 September, bij de capitulatie van de vesting MIJdlin, werd ik gevangen genomen door de Duitsers. Het gelukte mij uit het gevangèajkaap te ontvluchten, doch bij de Tsechoslowaakse grens werd ik aangehouden en opgesloten te Zakopane. Op 8 november 1940 werd ik overgebracht naar het concentratiekamp van Auschwitz, waar ik verbleef tot 1944» Begin Aug. vluchtte een der gevangenen uit blok 14. Als strafmaatregel werd dit kaap gedecimeerd. Het lot viel ook op my. De tien werden veroordeeld tot de cel, waar ze van honger moesten sterven. Op dat ogenblik stapte pater Kolbe uit de rij naar voren en trad op "LagerfHhrer" Fritsch toe. Fritz ondervroeg de tolk: "Wat wil dit Poolse zwyn?" Pater Kolbe wees met de hand op mij en drukte zyn wens uit om in mijn plaats de dood in te gaan. Met een "Heraus" gggggd Fritz my uit de ry der veroordeelden te gaan myn plaats werd ingenomen Pater Kolbe. Mijn gemoed was op dat ogenblik ten zeer»- ste bewogen. Ik, de veroordeelde, mocht blijven leven; maar een ander had vrijwil lig en spontaan zijn leven voor mij veil. Was het een droom of werkelijkheid? Onder de lotgenoten van Auschwitz ging een stem van algemene bewondering op voor deze heldhaftige priester, aie het offer var. zyn eigen leven bracht om dat van een ander te redden... Ik heb mijn geloof bewaard in de hardste beproevingen. Maar het offer van Pater Maximiliaan Kolbe heeft mijn godsdienstig gevoel verste vigd en gestaald en myn gehechtheid aan de Katholieke Kerk, die zulke helden kan voortbrengen, nog vaster gemaakt". (Getekend) Frans Gajowniczek, 26 maart 1946.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1982 | | pagina 2