1 PAROCHIE NIEUWS DORPS BLAD VOOR CASTENRAY jaargang nr. 11 WEEKBLAD 1982 Redsktie-adres: Ga stel os tra at it- Inleveren cop£; dinsdags 19-00 uur Nr. 35 3 september 1982 Misdienaars: Pepijn en Bram Houwen; Eddy Fhilipsen en Xavier Weys; Robert van - Caoteren en Kartyn Jeuken. Zaterdag 19.00 uur Leida Duykers-Vullings (B.) Zondag 8.00 uur Tot intentie van de familie Classens-Bwals 10.00 uur Jrd. voor Bora Willemssen-Martens. Dinsdag 19.00 uur Uit dankbaarheid by gelegenheid van een gouden jubilé, Woensdag 8.00 uur M&rtinus Frissen. Tevens t.i.v. de offeraars. Donderdag 8.00 uur Josephine Seykens-Collin. - Vrijdag s 8.00 uur Willem van der Sterren-(13 Aug.) Zaterdag 19-00 uur Willem van der Sterren. Tevens jrd. voor Leonardus Classen;-, Gertruda Hendriks en Wilhelmina Voermana, De MIVA-colleote heeft in totaal opgebiecht J0%t20. Keel hartelijk denk! Kaar aanleiding ven onze KERMIS deze week iet. over het KERK-WIJDINGSFBEST Van dat kerkwijdingsfeest is in de meeste parochies maar weinig overgebleven. Alleen de kermis. Maar de ziet dat verband nog? De H.Mis op Maandag- en Dins dagmorgen om 10 uur herinnert er waarschijnlijk nog aan. In een heel dik boek, uitgegeven in het .jaar 1875, waarin de geschiedenis van het bi dom Roermond beschreven wordt, leer- ik over de oorsprong van de kermis het volgende: "Zoodra de bouw eener kerk voltooid, het altaar in het koor en het kruis op den toren geplaatst was, werd de bisschop eerbiedig verzocht om den nieuwen tempel te wijden en er het eerst de H.Mis op te dragen. Bij die gelegenheid wis er feest in de parochie; den volke werd bekend gemaakt, dat deze heugelijke dag ook in de toekomst in herinnering blijven en telken jare diende herdacht te worden. Zoo ontstond bij onze voorouders het jaarlijks terugkerende feest der kerk-mis of kermis, dat is: de herinnering aan de dag, waarop de eerste H.Mis in de nieuwe kerk of in de nieuwe parochie was opgedragen. Onze kermis is dus oorspronkelijk een kerkelijk feest. Daar echter naar die kermissen eene menigte vreemdelingen en pelgrims stroomden, werd er ook markt gehouden en handel gedreven; dienten gevolge kregen deze feestdagen allengskens een werelds karakter en werden dagen van nering en vermaak" Verder lees ik: "By hare wjjding ontving de kerk eenen titel of patroon". Zo kwam het dat de kermissen ook veelal rond het feest van de kerkpatroon werden gevierd. In oudere kerken treft men soms nog naast de ingang van de kerk of in d~ torenmuur, een gedenksteen aan, die aan de bouw en de wijding van de kerk her inneren. Deze k'.rken geven in de; regel mede de- dag aan waarop de kermis gevierd werd. Zo lezen we in de muur van de kerk van Emael (by Maastricht): "Deze kerk werd in het jaar 717, door de K.Hubertus ingezegend en haar wydingsfeest viel he stints-

Castenrays dorpsblad De Schans | 1982 | | pagina 1