2 DE KRUISWEGSTATIE'SZoals weet zyn dat er veertien. Dit is er een van. Ze hangt bij de doopkapel. Vandaar deze foto by gelegenheid van een Doopseltoediening genomen, Ik dacht dat de komende lijdensweek een vanzelfsprekende aanleiding mag zijn om hier iets meer over te vertellen. Welnu, de 14 staties stare* staan) zyn ver schillende taferelen, die fragmenten uit het lijden van Christus weergeven, met de bedoeling om hen die dat wensen er even bij té%fyven stilstaan (statio) om Jezus' lijden te overwegen. Enkele afbeeldingen steunen niet op de H,Schrift, maar op een vrome traditie, zoals: de ontmoeting van Maria en Veronica, de drievoudige val van Christus. De devotie van de kruisweg te bidden is in de middeleeuwen ontstaan en werd vooral bevorderd door de MinderbroedersFran ciscus was het vooral dia bijzondere aandacht had ook voor de Mensheid van Chris tus, zonder de Godheid van Christus uit het oog te verliezen! In onze tijd lijkt het soms alsof men de Mensheid van Christus zó benadrukt dat de Godheid van de Heer erdoor op de achtergrond raakt. Franciscus was het ook die wellicht als eerste Kerstmis vierde met een echte stal en kribbe, volledig met os en ezel er by. Dat Kerstfeest van Franciscus vond plaats in Greceio (Italië) 12e eeuw. De echte kruisweg - de via czucis - de weg die Jezus met zijn kruis gegaan is, vindt U natuurlijk in Jerusalem. Deze loopt vanaf de Antoniusvesting, waar Pila- tu-s Hem ter dood veroordeeld heeft, tot Golgotha, waar Hij gekruisigd werd. De H.Leonardus van Porto Maurizio (1676-1751), zoon van S.Franciscus, was een van de grote propagandisten van de Kruisweg. Hij heeft 571 kruiswegen opgericht. C-ok nu nog hebben de Franciscanen bijna uitsluitend het recht om kruiswegen zoge naamd op te richten. Wanneer en door wie dat in onze kerk gebeurd is heb ik nog nergens gelezen. Ook hier zou een of andere parochiaan mij wellicht van dienst kunnen zyn. Dat er in onze tijd weinig of geen kruisweg meer gebeden wordt, hangt natuurlyk nauw samen met het verloren gegaan zijn van vele andere vrome gebruiken. Jammer. Komende week staat het lijden van Christus in onze prachtige liturgische vierin gen in elk geval weer bijzonder centraal. Zo ook telkens bij ieder H.Misoffer. Daar wordt het kruisoffer van Christus immers opnieuw tegenwoordig gesteld». Dat kan ons echter alleen het geloof leren. Bij het overwegen van Jezus' lijden langs de kruisweg worden we meer dofir het gevoel aangesproken» Beiden zijn voor ons godsdienstig leven van belang.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1982 | | pagina 2