2 2TKLIAGE_JN^VERVANG3TDE_KIOK (van 1944-29 Augustus 1948). UIT HST ARCHIE!1 VAN ONZE PAROCHIE. Het zal (eind?) 1944 geweest zijn, vlak voordat de toren van de kerk werd opge blazen, dat men de eerste drie klokken weghaalde. Een triest gebeuren moet hej; geweest zijn. Voordat de klokken werden weggehaald heeft men ze nog eenmaal la ten luiden, zo werd mij verteld, en wel heèl langi Men heeft er blijkbaar heel moeilijk afscheid van kunnen nemen. Het werd dan ook een afscheid voor goed. Als na de oorlog de kerk weer wordt opgebouwd, met een trancept vergroot. Als er - dank zy het ijverig pogen van pastoor Rieter - zelfs een nieuwe toren mag worden gebouwd (zie hierover in een vorig artikel), dan komt vanzelf ook het verlangen op naar drie nieuwe klokken. In het parochie-archief trof ik een he le stapel brieven aan die allemaal betrekking hebben op het aanschaffen van drie nieuwe klokken. Het heeft vier jaar geduurd voordat alles in kannen en kruiken was. Maar daarover een volgende keer. Vlak na het einde van de oorlog heeft men blijkbaar uitgezien naar een noodop lossing. Uit de foto hierboven (ik vrees dat ze erg zwart zal worden gedrukt) blykt dat er een houten stellage is aangebracht - staande tussen de kerk en het huis van de fam. Dinghs - met een klein klokje. Uit een rekening, gedateerd 50 Nov. 1945» blykt in elk geval dat er "een nieuw klokje met binnenhamer"door pastoor Rieter is ontvangen. Dat moet dan het klokje zijn dat U op de foto ziet. Op de foto lijkt het alsof er beneden een klok ligt terwijl er boven reeds een hangt. Of is dat wat boven zit soms een katrole? Wie kan me daar uitleg over geven? Er is nog sprake geweest van het huren van dit klokje. In de brief van 15 Dec. 1945 schryft pastoor Rieter echter: "Het klokje zal ik behouden". 'waar dit klokje by de aanschaf van de drie nieuwe klokken gebleven is heb ik nog nergens vermeld gezien. Ik vermoed dat het toen aan de klokkenfirma is te ruggegeven en bij betaling in mindering is gebracht. Mocht iemand anders weten dan houd ik mij voor betere informatie vanzelfspekend aanbevolen. Dat geldt trouwens ook voor alle andere in dit verband interessante gegevens. Van wie moet ik ze anders krygen dan van U, vooral de ouderen onder U. Ik houd me dan ook nog steeds bijzonder aanbevolen voor wat voor berichtgevingen in de ze ook! Bij voorbaat dank.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1982 | | pagina 2