2 ENIGE DOCUMENTED MET BETREKKING TOT CASTENRAY. (My eind Juli 1981 toegezonden door de U wel bekende Th. v.d. Voort) Enige jaren voor de tweede wereldoorlog liet Harrie Dinghs, zoon van Toon Dinghs tegenover de kerk, my een aantal paperassen zien, die hy gevonden had in het ou derlijk huis waar ze zaten onder het dak, daar waar dak en muur elkaar raken. Dat was een plaats waar men vroeger nog wel eens zaken opborg die in de weg lagen, maar die men toch niet kwijt wilde zijn. Ik heb ze van hem mogen lenen om ze over te schryven, wat ik ook heb laten doen. Deze afschriften heb ik uitgeleend aan iemand die ze my kort geleden weer teruggaf. Een van de stukken die veroordeling tot betaling van de onkosten voor een opspo ring van ondergedoken Castenrayse jonge mannen heb ik eerder niet laten copiBren, in de hoop dat ik ze wel van Harrie Dinghs zou krijgen. Hij wilde ze echter niet missen en dus heb ik ze hem allemaal weer teruggegeven, "Ik leg ze maar weer neer waar ik ze gevonden heb", zei hij. Had hy dat maar niet gedaan, want op het eind van de oorlog is er op dat huis een brandbom gevallen. De documenten zyn toen to taal verbrand. Jammer. Iets over de inhoud van deze documenten volgt hier: I. Huwelijkscontract met huwelijksvoorwaarden 1786. l T J/5 TH 1 Get. d. Geradus Henckens, Anna Henckens, Jan Rutten, Joannes Henckens, Vit Henckens, Marie Hebben, Gerardus van de Pasch, Renyer van de Pas, als "hand- merk" van Willemiena Bongers, Jan van de Pasch, Marga van den Pasch, Johannis Janssen. II. Verkoopingsacte 1794. Van vercoopingen van goederen tot Castelen van Antonis van de Pasch. III. Een acte van huwelijksvoorwaarden die begint als volgt: In den Naam der Aller heiligste Drievuldigheid Ameni Isser op heden dato ondjrs. ter eere Gods der Allerheyligste Maget Maria en alle Gods lieve heylige en tot vermeerderinge van het Menschgelijk Geslacht, een houwelijk beraemt en besloten tussen den Eersaemen Peeter Berken, weduwnaar van Maria Agnes Steeghs als Brudegom eenre, enae de Eerbaere Jonge Dogter Anna Elisabeth Peeten, als Bruyt ter andere Lie den enz. Grubbenvorst den 23 dag July 1770. Het stuk was ondertekend door de volgende personen:Peeter Berkens, Anna Elisa beth Peeten, Arn. Aerts Pastor in Swolgen, Geradus van Soest, H.Coulen pastor tanquam testis (=>getuige). Petrus Thissen, Agnes Berkens, Gijsbert Berkens, dit is hant merk van Clary Kuypers selfs gestelt, Willem Steeghs, Anna Maria Coulen. IV. Een acte van deling. - "Op heden dato hieronder gess. isser beraemet en besloo- ten friendtelijk mageschlijd bij de kinderen en erfgenamen fan wijlen Theunis van de Pasch en Maria Hebben enz. Getekend door: Gerardus van de Pasch, Marij Raedts, Reynyer van de Pas, Wilhel- mina Bongers, Marye van de Pas, J.Janssen, J.Van de Pass, waaronder: Mij Preesent Hierbij een kostenberekening door dezelfde personen onder- L. Verblacht secrit tekend en gedateerd Venray den 23 Juni 1794» welke datum ook voorkomt op de om slag van de delingsacte. V. Het volgende sti k is een koopacte gedateerd de vyiftiende Nerose het twaalf de jaar van de Franse revolutie. Het is gesteld in het Frans en in het Nederlands. Daarin verkopen "ten huyze van Borger Peter Gyskens woonachtig te .Venray, de Bor- gers Hendrik Raymakers en Gerard Verstraelen" enz. "aen den Borger Jan van de Pasch ackerman woonachtig te Castenray een moras twee en dertig aaren gelegen in de Castelsche Pesch" "voor de somma van vijftien gulden Cleefs". Omdat de twee verkopers niet schryven konden ondertekenden behalve Jan van de Pasch: G.Manders en P.Mengels. VI. Volgens my het meest belangrijke stuk was het volgende: Bevelschrift tot het be talen van de kosten die gemaakt waren voor het opsporen van de onderduikers uit Castenray die niet voldaan hadden aan het bevel zich te melden voor in dienst- treding bij het Napoleantiche leger, maar waren ondergedoken. De kosten werden hoofdelyk omgeslagen over de inwoners van Castenray. Dit bevelschrift van het Canton Horst was gericht aan van de Pasch in Castenray. Wie in Castenray kan hier mogelijk inlichtingen over geven? Laat men die dan doorgeven aan Pastoor Keulaerds te Casrenray. Valkenburg Juli 1981. Th. v.d. Voort. ==rs =:=sa=s=;=s=s-*a=saii7S;a=tais=5,= 2= =3c"=ss=2 3*ssr=ssat=r=s3 3r

Castenrays dorpsblad De Schans | 1982 | | pagina 2