Mgr. J. M. Gijsen: 10 jaar bisschop van Roermond DORPS BLAD VOOR CASTENRAY jaargang nr. 11 WEEKBLAD 1982 Reoaktie-adres: Cascelostraat 4 (\ir. 7 Inleveren copy: tot dinsdags 19.00 uur 19 februari 1982 E soumis- Op 20 januari 1972 heeft paus Paulus VI dr. Johannes Mathijs Gij sen benoemd tot bisschop van Roermond. Tezamen met een 15-tal andere priesters werd hij op 13 februari d.a.v. op uitnodiging van en door de paus in de Sint Pieter te Rome tot bisschop gewijd. De in lailatie in de kathedraal van Roermond had plaats op 4 maart. Bij zijn benoeming was de nieuwe bisschop 39 jaar oud, hetgeen de f.-dactie van Waarheid en Leven deed schrijven: „Hij heeft de leef- i om de jongeren evenzeer ais de ouderen de hand te reiken" Of ais in een publicatie van de Limburgse-priesterstudiegroep werd c neid: ..Er is veel gebeden voor de nieuwe bisschop. Hij zal mo- c n moeten zijn in de goede zin van hef woord, maar ook krachtig e: onverzettelijk in de leer van de heilige katholieke Kerk". Na tien jaar Velen herinneren zich, dat deze benoeming naast instemming hevi ge kritiek er. zelfs verzet heeft opgeroepen. Dit laatste ook onder Priesters, ofschoon de emeritus-bisschop mgr. Moors de priesters .01 aanvaarding van een volgzaamheid aan hun nieuwe bisschop had opgeroepen. Ook het Kapittel en de centrale commissie van de machtige Pastorale Raad hielden ondanks hun bezwaren de deur voor samenwerking open, zoals zij zelf formuleerden: „De nieuwe bisschop dient de ruimte te krijgen om zich ais bisschop van de Kerk van Roermond waar te maken". Helaas zijn in de voorbije tien jaar verzet en tegenwerking aan bis schop Gijsen ten deel gevallen. Met groot vertoon werd dit door de publiciteitsmedia bekend gemaakt en niet zelden aangewakkerd. Katholiekem en andere Nederlanders buiten het bisdom Roer mond hadden hiertegen weinig verweer. Gezien de manier van voorlichting konden zij zich nauwelijks een objectief oordeel vor men over de Roermondse bisschop en over zijn werk in zijn bisdom. Het is zoa's de Nieuwe Rotterdamse Courant in het zicht van de Sy node der Nederlandse bisschoppen (1980S schreef: „Voor een groot deel van katholiek Nederland is hij het zwarte schaap binnen het episcopaat. Hij wordt de2ondebok genoemd vooralle problemen" Successen en tegenvallers Bisschop Gijsen is een bescheiden man. Van nature is hel niet zijn aard om aan de grote weg te timmeren, studie en gebed zijn hem waarschijnlijk iiever. Hij mist ook de uitbundigheid van de Boergon- dische Zuid-Limburger en is een man van grote soberheid. Tegenwerking en verdachtmaking hebben hun uitwerking op zijn persoon niet gemist, maar van de andere kant is de bisschop een fijne en hartelijke mens voor wie hem in vriendschap en vertrouwen tegemoet treden. Het gebrek aan medewerking van een aantal priesters moet hem ongetwijfeld pijnlijk getroffen hebben. Het is ons niet bekend, hoe de gesprekken op de bisschoppencon ferentie verlopen, maar in gesprekken en beraadslagingen met de diocesane instanties wenst hij zei' geen kritiek op andere bis schoppen te horen Als herder van zijn bisdom is mgr. Gijsen een bekwaam verkondiger en leraar in zijn vele preken en toespraken, waar men geboeid -naar luistert in vaak volle kerken. Hij is een dapper verdediger van de katholieke geioofs- en zeden leer, ook op die punten, waar zij het meest wordt bedreigd. Als oprecht katholiek bisschop draagt hij uit wat de katholieke Kerk al tijd heet! geleerd. In gehoorzaamheid aan de paus, in trouw aan het Tweede Vatlkaans Concilie en in oprechte openheid voor verant woorde vernieuwingen. Wat de pastorale toepassing betreft, is hij mild en geduldig, anders dan vaak van hem wordt beweerd.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1982 | | pagina 1