DORPS BLAD jaargang nr. 10 VOOR CASTEHRAY WEEKBLAD 1981 -Vr. 45 Verantwoor ding Gekrompen -it stjufiris Reöaktie-adresCastslastraat 4 Inleveren copy: tot dinsdat, I^.OD uur 6 november 19? CASTENRAY Dezc week krijgt het kruis, dat op een kruising van wegen onder een viertal bomen in Klein Oirlo staat, weer een corpus. Emilie Gossens uit Ver"y maakte op ver k van pastoor li. Kculacrds van Castcnray een kopie van keramiek, die vandaag of morgen door de mensen van het kerkbestuur weer aan het kruis beves tigd zal worden. Het originele, houten beeld hangt sinds kort in de Casten- raysc parochiekerk op het priesterkoor. De buurtbewoners in Klein Oirlo haalden dit houten beeld vo rig jaar van het kruis om te voorkomen dat het verloren zou gaan. Ze waren bang dat de dieven die in Oirlo een kruisbeeld bij de grond hadden afg' agd en meege- nor. zich ook aan bun beeld zouden vergrijpen. Ze vroe gen de pastoor of de ze iemand wist die een vervangend beeld kon maken. Via de rector van het zie kenhuis kwam pas toor Keulaerds bij, Emilie Gossens te recht. f Emilie Gossens, van 'oorsprong een Bra- bqntse, maar al der tig jaar woonachtig in Venray, voelde er wel voor. Al vijftien jaar werkt Ze voor haar hobby met ke ramiek en sinds kort maakt ze ook hout snijwerk. Haar grote voorbeeld is Piet Cle- phas. de Venrayso kunstenaar die voor al in het nieuws kwam door zijn mooie kopieën van Op de joto; pastoor Keulaerds en Emtlie Gossens tonen trots het meuivc kruis beeld l i', t"-/Grj beelden en kruisen uit de veldkapellcn. ..Ik kopieer graag", zegt Emilie. „Als je uit eigen fantasie een beeld maakt werkt dat prettig en ben je als het ware geen verantwoording schuldig. Bij het ko piëren is dat wel het geval. Dan moet je proberen in die kopie dat te leggen wat de eigenlijke maker be doeld heeft." Emilie Gossens heeft de opdracht van pastoor Keulaerds graag aanvaard en zelf heeft ze de voor waarde gesteld dat het beeld een kopie van het origineel diende tezijn. Daar is ze dan, op een detail na. zowel wat ge stalte als kleur t an het corpus betreft uitstekend in ge slaagd. Het nieuwe beeld is alleen iets kleiner. „Stom ge noeg heb ik er geen rekening mee gehou den, dat een beeld van keramiek iets krimpt", zegt Emilie. De riyek van de paro chieherder voor haar werk is er niet minder om. „Ik heb weer een nieuwe klant voor je", zegt Keulaerds als hij Emilie Gos sens het adres van een pastoor uit hel Zuidlimburgse onder de neus drukt. Keu laerds vorst momen teel naar de historie van het beeld in Klein Oirlo. „Het houten kruis schijnt niet het eerste te zijn geweest. Er moet aanvankelijk een porseleinen kruisbeeld hebben gehangen", zegt hij peinzend. J-i t't Wit, f',3 (t

Castenrays dorpsblad De Schans | 1981 | | pagina 1