ft 9 ifSilJli CASTENRAY- „Het lijkt gewoon nergens op. Wij zijn en blijven Castenrayers. Die plannenmakers van de gemeente kunnen ons nog meer vertellen maar bij Oirlo willen we niet worden ingelijfd". Aan het woord is Teng Vollenbcrg van de buurtschap Roffert-Heesakker in het Venrayse kerkdorpje Castenray. Vollen- berg en zijn twee buurmannen Martin Camps en Hay Seijkens zijn niet te spreken over de plannen van de gemeente om de dorpsgrens te wijzigen. Want als ezeplannen doorgaan zullen de drie families over enkele maanden geen Casten rayers meer zijn maar parochianen van de H. Gertrudis-parochie van Oirlo. En dn™ ™1 u Vollen£erg. Camps en Seijkens behoorlijk dwars maar de hele dorpsgemeenschap van Castenray. De buurtschap Roffert- Heesakker ligt in vogelvlucht zo'n 500 meter van de Casten- ravsekerken pakweg 2 km van de Oirlose kerk. „Nu gaan ze de dorpsgrens wijzigen en trekken ze gewoon dwars door de buurt een lijn. Ineens horen drie gezin nen bij Oirlo en onze buren, die 50 meter van ons af wonen, blijven bij Castenray. Dat is te dwaas om over te praten", vinden de drie gedeputeerde gezinnen. Als één man staan de dorpelingen achter de drie gezinnen. De komende i *0 sv sa' e'J&L- iïS a-M 5 weken zal alles gedaan worden om de plannen van de gemeente tegen te gaan. Seijkens, Camps en Vollenberg zullen hoogst per soonlijk huis-aan-huis in Casten ray handtekeningen gaan verza melen om de actie kracht bij te zetten. Waarom niet Maar waarom willen de drie ge zinnen niet bij Oirlo worden inge lijfd? Tuinder Camps; „Van het een komt het ander. De conse quenties van deze grenswijziging zijn op dit moment nog niet alle maal te overzien. Maar als we in woner van Oirlo worden zullen we min of meer gedwongen zijn om ons op Oirlo te gaan oriënte ren." En dat kan volgens de gebo ren en getogen Castenrayers on mogelijk. De drie gezinnen heb ben een enorme binding met Cas tenray. Hun kinderen zitten daar op de lagere school en zijn actief bij diverse verenigingen. De discussies van de laatste da gen in dit Venrayse kerkdorp hebben er ook al toe geleid dat oude koeien uit de sloot zijn ge haald. Want enkele tientallen ja ren geleden heerste tussen Oirlo en Castenray een enorme strijd. Met name gold dat toen ook voor de Roffert en de buurtschap Klein-Oirlo. „Onze ouders heb ben er toen hard voor gevochten om Klein-Oirlo bij Castenray te krijgen. Dat is na veel geruzie ge lukt. Maar de gemeente beseft niet dat deze gevoelige zaken op nieuw boven water komen", zegt Vollenberg. Degemeenteheeftbij het presenteren van de dorpswij zigingen wel gesteld dat rekening wordt gehouden met historische gegevens maar daar geloven de Castenrayers geen bliksem van, „Wij kennen de geschiedenis van de twee dorpen. Daaruit kun je maar een conclusie trekken. De dorpsgrens laten zoals die is", laat Seijkens weten. Onbegrijpelijk vinden de drie ge zinshoofden het dat de nieuwe grens dwars door het 'veld' ge trokken is terwijl de gemeente heeft gezegd de nieuwe dorps- grenzen zoveel mogelijk te leggen over de natuurlijke grenzen zoals wegen, spoorbaan en waterlopen. „Maar dan moet je eens in deRof- fert komen kijken. Dwars door net land loopt de grens. Dan laten de heren de pen even slippen en worden er drie Casienrayse ge zinnen omgedoopt tot Oirlona- ren. Dat is toch gekkenwerk", ver- Izucht Vollenberg. - Als dé gemeentelijke plannen doorgaan zullen de gezinsleden van de drie families in de toe komst in Oirlo ook moeten gaan stemmen. „Stemmen in Oirlo. Nee in geen geval", zegt Vollen berg. „We blijven dan gegaran deerd mooi thuis", Hij voegt daar onmiddellijk aan toe niets te heb ben tegen de inwoners van Oirlo. Daar ligt de pijn niet. Vollenberg; „Wat dat betreft is er de laatste jaren al veel samengewerkt tus sen de dorpen Oirlo en Castenray. Maar wij zijn geboren en getogen Castenrayers en willen dat blij ven. De binding die wij met Cas tenray hebben is ontzettend sterk. Je kunt bijna niet onder woorden brengen wat het bete kent om ineens geen Castenrayer meer te zijn". Een belangrijk ar gument dat het drietal aanvoert is de afstand tussen hun woningen en de kernen van Oirlo en Casten ray. Mevrouw Vollenberg die tij dens ons gesprekje voor de koffie heeft gezorgd zegt daarover: „Onze kinderen gaan nu te voet naar de school die vlak bij ligt. Maar als we bij Oirlo worden in gelijfd moeten ze ongeveer 2 km lopen. Dat kun je de kinderen toch niet aandoen". Protest De families Vollenberg, Seijkens en Camps zijn vastbesloten om zich fel te verzetten tegen de plannen van de gemeente. „We zullen er voor vechten. Maar on dertussen blijven we wel met de vraag zitten wie het in Godsnaam in zijn hoofd haalt om met zo'n plan voor de dag te komen. Het is best mogelijk dat alles al geregeld is en onze acties niets meer uilha len", aldus Vollenberg. De drie families zullen binnenkort een lijvig protest sturen naar de ge meente, voorzien van een lijst van handtekeningen van de hele be volking. Wat een ding staat vast: Seijkens, Camps en Vollenberg zijn Castenrayers en willen dat blijven, kost wat kost. René Peels Castenrayers er O E o

Castenrays dorpsblad De Schans | 1981 | | pagina 3