-[IE SBHflflS DORPS BLAD VOOR CASTENRAY jaargang nr. 10 WEEKBLAD 1981 Redaktie-adress Castalostraat 4 Inleveren copy: tot uiterlijk dinsdag 19,GG uur Mr. 31 25 sep. 1981 £M_M^iTELA^_VAN=ONZS_TIjp. Be Kerk van vooral de eerste drie eeuwen heeft er ontelbare gekend. Ze zijn omwille van hun geloof in Christus en Zijn Kerk door wilde beesten verscheurd. Het z.g. Coiloceum - het "circus" uit de tijd van de wrede keizer Nero - staat nog in Rome als een stille getuige. Iedere Rome-rei- siger bezoekt het tot op de dag van van daag met grote eerbied. Al de eeuwen daarna hebben we - dan hier dan daar - belijders en martelaren gekend., In ons eigen land zijn dat o.a de 19 Mar telaren van Gorcum. Het is allemaal lang geleden. Niemand van ons kan zich overi gens nog indenken dat mensen gemarteld worden omwille van hun geloofsovertuiging. Toch gebeurt het ook nu nog. Het is goed voor ons te weten dat ook in onze tijd nog belijders en martelaren zijn, al was het al leen maar ora daaruit te leren hoe gemakke lijk het ons wordt gemaakt, helaas soms met alle gevolgen vandien... Daarom^hier het martelarenverhaal van een heilige bisschop Mgr. Boleslas Sloskans, Mgr. Sloskans werd op 51 Augustus 1895 in het dorp S t e rni eneRuslandgeboren. 21 Januari 1917 werd hij te St.Petereburg, thans Leningrad, tot priester gewijd. Tot 10 Mei 1926 was hij aldaar werkzaam. Op die dag werd hij door Mgr. d'ÏÏerbigny, in het geheim te Moskou tot bisschop gewijd en werd hij belast met de zorg voor de bisdommen Minsk en Mohilev, waar naar ik aanneem geen bisschop meer mocht zijn. Bat hij er in het geheim als bisschop werkzaam was wist men waarschijnlijk niet. Wel dat hij er als een ijverige zielzorger zijn werk deed. Dat mocht natuurlijk niet. Acht maanden later werd hij zodoende gearresteerd en op 27 September 1927 veroordeeld tot drie jaar dwangarbeid op het beruchte eiland Sclowki in de Witte Zee. Vandaar werd hij naar Siberië gedeporteerd, waar de G.P.Ü. 'n soort gestapo) drie jaar lang trachtte hem een bekentenis van spionnage af te persen. Onveranderlijk luid de zijn antwoord telkens op deze valse beschuldiging: "Hoewel gij weet dat ik on- schulaig ben, wilt ge mij «oden. als spion, maar ik wil sterven als martelaar van de Kerk" In 17 sovjet-gevangenissen heeft, hij geleden omwille van het geloof. In de Lub jan- ka-gevangenis te Moskou werd hij, naakt op een tafel gebonden, tot bloedens toe ge geseld. Hij werd rechtop in een smalle kooi geperst waarin hij geen enkele beweging kon maken en waar dag en nacht ijskoud water op zijn hoofd druppelde. Wekenlang lag hij plat op zijn rug, vastgeketend aan- de vloer, onder het verblindend licht van een schijnwerper. .Drie maanden wachtte hij op zjm execution de stikdonkere cel van de ter dood veroordeelden, met als enig voedsel bedorven soep en als enige tydsaan- I

Castenrays dorpsblad De Schans | 1981 | | pagina 1