Op dit altaar misen we althans de zijpoortjes die er geweest moeten zyn. Zij hebben natuur lijk gediend als afslui ting van de toen achter het altaar bestaande ruimte die dienst deed als sacristie. Een of andere misdienaar uit die tijd weet dat waar schijnlijk nog wel. Toen er later een apar te sacristie kwam, heeft men die zijpoortjes wel licht weggenomen, zodat het altaar toen los kwam te staan. Opvallend bij dit altaar dat ook nog - zonder zij poortjes - in de kapel van 1911 heeft gestaan, is het houten taberna kel met kelk. Dit taber nakel is niet bewaard ge bleven. Wel het houten tabernakel dat op het Brigida-Altaar heeft ge staan (waarover later). Dit tabernakel staat nu in eèn van de nissen rechts van het pries terkoor. De zogenaamde Expositie- troon - voor uitstelling van het Allerheiligste - hebben we ook nog, H\j staat opgeborgen in de kinöerkapel Ook de twee engelen be staan nog. Op de voorzijde van het altaar ziet U een symbolische voorstelling van Christus' van liefde brandend Hart, met daardoor heen een kruis en een anker, teken van hoop. Het "Ecce Panis Angelo rum" fsie eerste foto) betekent "Zie het Brood der Engelen". Op een ander kleed over het altaar staat: "De Meester is daar en roept U"Deze woorden herinneren ons aan het geloof van onze voorvaderen in de werkelijke en waarachtige tegenwoor digheid van Christus in het Allerheiligste Sacrament des Altaars. Het "Ecce Panis Angeldrum" wordt vooral in Sacramentsprocessies nog gezongen. Zie ook het Kerstkribbetje. Dezelfde beelden zijn ook nu nog in gebruik. De God's—lamp in het midden is er- ook nog, maar zou nu niet meer in het midden kun nen hangen. Let vooral ook op de petroliumlampi Electrisen licht was er dus nog niet. Bij de Uitbreiding van de kapel en de bouw van de eerste grotere kerk met toren werd het houten altaar vervangen door een marmeren altaar, nog met de twee engelen erop. Toen is wel een nieuw tabernakel gekomen, hetzelfde wat wij ook nu nog achter ons altaar hebben staan. In welk jaar dat precies w. s moet ik nog uitzoeken. De volgende keer over het- marmeren altaar voor ei. n-- de oorlog, over het altaar waarachter de priester met het gezicht naar het vclk ring tarn. Eerst een eenvou- cige houten tafel. Daarna het oude marine ren Itaar weer, maar nu aangepast aan de nieuwe door het Vatican Concilie ingevoerde vcm.ieuviitgor van de liturgie, wordt vex-volgd)

Castenrays dorpsblad De Schans | 1980 | | pagina 2