K.J.B. Clubavond voor du "Grasklokjes" van half 8 tot half 10, op 19 november a.s. Dehk aan het logboek. Poetsbeurt: Yvonne Classens en Regi Holdons, L.V.B. Grillen Woensdag 21 november. Aanvang 20,00 uur in het Gemeenschapshuis. Opgeven kan niet moor; do a,vond is vol. Heeft er nog iemand een losse gril, die we mogen gebruiken? Wilt u dit dan even doorgeven bij mevr. Stiphout, tel. 373 Bestuur en leden wensen Cis en Toon (Stiphout) van harte proficiat met hun 23-jarig huwelijksfeest, dat zij op vrijdag 23 nov. hopen te vieren. Nog vele jaren in goede gezondheid zijn hun gewenst. BASISSCHOOL Naar do veeboer Wc gingen vrijdag 9 november om half 9 met juf. Rongen naar Robert van Castoren naar het melken kijken. Toon we er waren, gingen we in do stal. Daar was het nogal modderig. We moesten laarzen aantrekken, want we moesten door de poop lopon. Do juf kroeg laarzen van de moeder van Robert. In de stal stonden voel koeien. We gingen dooi- oen ijzeren poort. Daar stonden de koeien al te wq.ch.ten. En nu het verhaal hoe do koeien gemolken worden. De kooien komen binnen. Dan gaan ze met vieren in de melkputAan iedere kant twee. Eerst worden de tepels schoongemaakt. Dan kijken ze of de melk die er uitkomt goed is. Een koe had van een andere koe een trap gekregen. Uit een tepel kwam bloed bij de melk. Die werd natuurlijk niet gebruikt. Dan doen ze de tepolhoudors aan de tepel van de koe. Een koe heeft één uier met 4 tepels. Do tepolhoudor zuigt zich aan de tepel vast. Dan gaat de klem, die -aan de melkslang zit, open en de melk kan or door. Je kunt ze door een glaasje zien. Als de koeien gemolken worden, eten ze intussen brokken. Robert zijn papa trekt dan oen touwtje en er komen brokken uit de silo boven op het dak, in de voerbak. De eerste melk, die een koe geeft, als ze een kalfje he.eft gekregen, heet biest. Die is heel vet en is voor het kalfje Die komt niet bij de andere melk. Die wordt in emmers gedaan. Bij de andere kooien gaat de melk door de leidingen, dan door een filter cn door een groot glas naar de tank. Om do drie dagen komen ze tank leegmaken. In de tank gaat 3600 liter melk. Eon goede koe geeft wel 20 liter melk per dag; een slechte 3 liter. En we zijn ook naar twee kalfjes geweest. Eén kalfje was die morgen pas geboren. Het lag apart in een hok met een lamp erboven. Het was nog heel nat. Het probeerde iedere keer te gaan staan. Er is ook een klein wasmachientje om de leidingen na het melken schoon te rna.ke-n. En ook een voor de t.ank Toen we alles gezien hadden gingen we weer naar school. De kinderen van de derde klas.

Castenrays dorpsblad De Schans | 1979 | | pagina 2